Obezwładnianie za pomocą energi elektrycznej

image W warsztatach metodyczno-szkoleniowych związanych z doskonaleniem umiejętności instruktorów w zakresie przedmiotów służących do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej uczestniczyli w Szczytnie wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Spotkanie zorganizowane w Wyższej Szkole Policji.

W zajęciach uczestniczyli nie tylko przedstawiciele Policji, ale również Straży Marszałkowskiej, Służby Celnej i Żandarmerii Wojskowej. Uczestnicy warsztatów podczas zajęć praktycznych skupili się głównie na znaczeniu przedmiotów do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej w służbie policyjnej. Analizie poddano przypadki wykorzystania podczas interwencji paralizatora Taser.

Osobną częścią warsztatów była metodyka prowadzenia zajęć w aspekcie szkolenia użytkowników oraz instruktorów urządzeń obezwładniających za pomocą energii elektrycznej. Instruktorzy wymienili się doświadczeniami, prezentując nowe formy ćwiczeń. Uczestniczący w zajęciach przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji podinsp.. Krzysztof Plumbaum i asp. Andrzej Dziąbkowski omawiali również sposób udzielania informacji mediom w przypadku użycia (wykorzystania) tego rodzaju urządzeń. Warsztaty odbywały się w Zakładzie Podstaw Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

W tej chwili w słupskiej Szkole Policji prowadzone są specjalistyczne kursy dla instruktorów, natomiast w ramach szkolenia zawodowego podstawowego, nowym policjantom prezentowane są informacje o sposobie działania urządzeń do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Słuchacze poznają również sposób współdziałania w patrolu z innym policjantem, który posiada na wyposażeniu osobistym paralizator elektryczny.

Osobom zainteresowanym właściwościami użytkowymi paralizatorów elektrycznych polecamy poniższy film zrealizowany w słupskiej Szkole Policji.

(19.1.2015)