Aktualności

Żywa Bibliotka w Policji

image W słupskiej Szkole Policji powstaje Żywa Biblioteka. To pionierskie przedsięwzięcie wśród polskich policyjnych szkół a także wśród placówek kultury na Pomorzu Środkowym. Żywa Biblioteka jest to projekt, który ma na celu promocję idei tolerancji i różnorodności. Całość zorganizowana jest w konwencji biblioteki - udostępnia się społeczności żywy księgozbiór.

Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać nowych, ciekawych ludzi. Akcja umożliwia skonfrontowanie własnych poglądów, opinii dotyczących osób dyskryminowanych z samymi zainteresowanymi. Książki wypożyczamy, żeby zdobyć nową wiedzę lub oderwać myśli od codziennych problemów. Tak jest także tutaj, w Żywej Bibliotece. Różnica jest tylko jedna - książkami są ludzie, a ich treścią - codzienność tych ludzi. Każdy zainteresowany może te historie „przeczytać”, a następnie o nich podyskutować i zweryfikować swoje wyobrażenia oraz postawy. Zdarza się, że niektórym ludziom odmawia się ich praw ze względu na ich pochodzenie, kolor skóry lub przekonania.

- Żywa Biblioteka ma z założenia reagować na aktualne problemy dyskryminacji, wykluczenia społecznego, na przypadki łamania praw człowieka, nieposzanowania ludzkiej godności – mówi Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Praw Człowieka kom. Ewa Pietruczuk. - Realizacja projektu Żywej Biblioteki ma zachęcić do zapoznawania się z prawami człowieka i wzrostu świadomości na temat stereotypów i uprzedzeń oraz ich konsekwencji, a także prowokować krytyczne myślenie - dodaje Pełnomocnik.

Autorami pomysłu byli młodzi Duńczycy skupieni wokół organizacji "Stop Przemocy", którzy w 2000 roku po raz pierwszy zorganizowali Żywą Bibliotekę. W ciągu 10 lat metoda rozprzestrzeniła się i jest realizowana w 45 krajach na świecie. Organizacją, która sprawuje opiekę nad projektem i czuwa nad jakością Żywych Bibliotek na skalę międzynarodową, jest Human Library, w Polsce natomiast tę ideę propaguje między innmi Żywa Biblioteka we Wrocławiu.


PIERWSZE SPOTKANIE

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią poznawać ciekawych ludzi, poszerzać swoje horyzonty, poznawać punkt widzenia innych, przełamywać schematy w myśleniu na spotkanie z Żywą Książką.
Tym razem w roli Żywej Książki wystąpi osoba pochodzenia żydowskiego, działa w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów i zgodziła się podzielić swoim doświadczeniem. Dobór nie jest przypadkowy. W listopadzie obchodzona jest rocznica Nocy Kryształowej jako Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Wszystkie osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy w czwartek (17 listopada) do sali nr 37 w głównym bloku dydaktycznym. Spotkanie poprzedzi jeden z ciekawszych reportaży filmowych zaprezentowanych podczas Festiwalu Filmowego Watch Docs oraz prezentacja publikacji prasowych dotyczących reakcji policjantów na zachowania antysemickie społeczeństwa polskiego. Początek spotkania o godzinie 16.


Regulamin Żywej Biblioteki w słupskiej Szkole Policji.
1. “Książki” należy szanować. Każda z nich została wyprodukowana w jednym tylko egzemplarzu.
2. W “Żywej Bibliotece” zachowujemy względną ciszę. Pamiętamy, że każdy chce w spokoju komunikować się, słyszeć całkiem wyraźnie, co mówi rozmówca.
3. Strony “Książek” przewracamy za pomocą eleganckich pytań.
4. „Książka” nie musi odpowiadać na wszystkie, zadane pytania. Jeżeli z pewnych przyczyn uzna, że nie może lub nie chce udzielić odpowiedzi, nie próbuj wywierać nacisku.
5. Pamiętaj, że jesteś przez nas zachęcany do zadawania pytań, dzielenia się swoimi opiniami oraz punktem widzenia, lecz bez względu na różnicę zdań prosimy staraj się o zachowanie szacunku wobec książki, którą czytasz.
6. “Książki” różnią się między sobą, ale wszystkie są pozytywnie nastawione do swoich czytelników, więc prosimy nie stresować się nadto dyskusją. Wystarczy pamiętać o powyższych punktach regulaminu.

(9.11.2011)

Powrót na górę strony