Aktualności

"Prewencja przez sport"

imageWymierne, pozytywne efekty przynosi, realizowany przez wykładowców Szkoły Policji, autorski program „Prewencja przez sport”. Inicjatywa realizowana jest przy współpracy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Młodzi ludzie, uczestnicy programu, oprócz zdobywanych doświadczeń i wiedzy, utrwalają sobie wizerunek policjanta, jako osoby, która może pomóc im w wielu sprawach.

Wszystkie realizowane do tej pory zajęcia i spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników programu. Młodzież przy każdej okazji wyraża chęć ciągłego i dalszego uczestniczenia w podobnych zajęciach, natomiast wychowawcy Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pozytywnie wypowiadają się na temat wpływu, jaki na ich wychowanków ma udział w programie. Dzieci zaczęły być bardziej otwarte, odnosża się do siebie z większą sympatią. W trakcie wykonywania zadań szkolnych pomagają sobie nawzajem i potrafią pracować wspólnie, bez przepychanek, wyzywania i obrażania się wzajemnie.
Zarówno prowadzący program, jak i nauczyciele, zgodnie podkreślają, że nie od razu znikną wszystkie problemy, jednak każda, nawet niewielka zmiana w ich codziennym zachowaniu młodych ludzi, jaką zauważają osoby przebywające z nimi na co dzień, świadczy o sukcesie programu i o tym, że przynosi on pozytywne rezultaty, a uśmiechnięte twarze dzieci są wychowawców i prowadzących program bezcenne.

Program jest inicjatywą Zakładu Interwencji Policyjnych Szkoły Policji w Słupsku. Powstał z myślą o młodzieży, z klas V i VI Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Opiekunami są kom. Arkadiusz Gliszczyński – pełniący obowiązki kierownika Zakładu Interwencji Policyjnych oraz mł.asp. Jakub Sawicki - młodszy wykładowca ZIP, który jednocześnie realizuje zajęcia programowe.
Dyrekcja i pedagog OSW do udziału w programie wytypowali 20 wychowanków. Na udział w zajęciach wszyscy posiadają odpowiednie zgody rodziców. Sam program natomiast jest realizowany jako jedna z form pracy Ośrodka.

imageZajęcia odbywają się cyklicznie, dwa razy tygodniu, w obiektach sportowych należących zarówno do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (sala lekcyjna i sala sportowa) jak i do Szkoły Policji (sala sportowa, mata do sportów walki, obiekty symulacyjne). Poza zajęciami teoretycznymi młodzież bierze udział również w zajęciach sportowych. Zajęcia ruchowe podzielone są na kilka modułów: zajęcia ogólnorozwojowe, rozładowanie emocji, „zabawa w Komandosa” oraz „bieg „Policjanta”. Dla przykładu: w trakcie „Zabawy Komandosa” uczestnicy programu ubrani prawie jak prawdziwi komandosi w kamizelki kuloodporne, hełmy kewlarowe, pas policyjny i ochraniacze, wyposażeni w gumowe atrapy broni krótkiej i długiej, atrapy noży, kajdanek i pałki typu tonfa oraz sprzęt telekomunikacyjny w kilkuosobowych zespołach przeszukiwali pomieszczenia symulacyjne poszukując ukrytych w nich „niebezpiecznych” przedmiotów.
Zajęcia te miały też element rywalizacji, wygrywała je grupa, która w określonym wcześniej czasie odnalazła największą ilość przedmiotów - a było ich około 30. Kolejnym elementem zajęć było szybkie sprawdzenie pomieszczenia w zespole 2 lub 3-osobowym, z zachowaniem pełnej komunikacji - każdy uczestnik asekurował drugiego, mówił mu, co widzi i gdzie oraz ostrzegał o „niebezpieczeństwie”,

Poza zajęciami mającymi formę pogadanek i zajęciami sportowymi uczestnicy programu, ich wychowawcy jak i prowadzący zajęcia brali udział we wspólnie zorganizowanych zajęciach okolicznościowych. Pierwsze, to zajęcia organizacyjne na początku programu, do których zostali zaproszeni rodzice oraz opiekunowie młodzieży. Spotkanie miało charakter integracyjno-zapoznawczy, wszyscy mogli poznać się nawzajem, wypowiedzieć się na temat swoich obaw, oczekiwań i zgłosić ewentualne propozycje i wnioski do programu, który został im przedstawiony.
Następną wspólna imprezą były „Mikołajki”. Wypadły one w dzień zajęć sportowych realizowanych na terenie Szkoły Policji w Słupsku i gdy po prawie dwóch godzinach intensywnych ćwiczeń dzieci opuszczały teren sali sportowej, zostały zaskoczone miłą niespodzianką - każdy z uczestników otrzymał z rąk prowadzącego zajęcia w imieniu całej kadry i słuchaczy Szkoły Policji drobny mikołajkowy upominek.
Kolejną okazją do wspólnego spotkania była „Mała Wigilia” zorganizowana na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w trakcie której uczestnicy programu wręczyli prowadzącemu zajęcia wykonany własnoręcznie przez całą grupę symboliczny stroik świąteczny, a także złożyli sobie nawzajem życzenia świąteczne i noworoczne.

Dzięki tym wszystkim działaniom, oprócz wymiernej pracy wychowawczo-dydaktycznej, niejako przy okazji kształtowany jest pozytywny wizerunek policjanta, który najpierw pomaga, dopiero dalszej kolejności egzekwuje prawo. Do tej pory w niektórych przypadkach funkcjonariusz niebieskim mundurze kojarzony był tylko z sytuacją interwencji podczas awantury domowej czy bijatyki na ulicy.

Pierwsza edycja programu realizowana będzie do zakończenia pierwszego semestru, który w województwie pomorskim trwa do 11 lutego.

(9.1.2013)

Powrót na górę strony