Wyszkoleni w Słupsku rozpoczęli misję

image Policjanci z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, którzy w listopadzie ubiegłego roku zakończyli szkolenie w słupskiej Szkole Policji, rozpoczęli swoją misję na Bałkanach. XXIV zmiana polskiego kontyngentu stacjonuje w bazie położonej w Kosowskiej Mitrovicy.

Wylot kontyngentu na Bałkany odbył się w dwóch turach w tym tygodniu. Policjanci, którzy pełnią teraz misję w Kosowie to już 23. zmiana kontyngentu. Od grudnia 2008 polscy policjanci nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji EULEX przejęła Unia Europejska. Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest prowincją autonomiczną. Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami.

Dowódcą Jednostki Specjalnej Policji na Bałkanach jest nadkom. Krzysztofowi Janiszewski, a jego zastępcą - podinsp. Michał Kocot. Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie znajdują się kobiety. W misji uczestniczą również policjantki, które pełnią funkcję pielęgniarki oraz dyżurnych jednostki.
Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są też konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie. Wykładowcy Szkoły prowadzą również szkolenia dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w Kosowie pełnią służbę w ramach misji KFOR.

(6.2.2015)