Warsztaty kobiecych patroli

image Wykładowca słupskiej Szkoły Policji współprowadził warsztaty szkoleniowe z zakresu taktyki i techniki interwencji zwiększających bezpieczeństwo służby policjantek - funkcjonariuszek Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, które pełnią służbę w ogniwach patrolowo-interwencyjnych.

Główną tematyką dwudniowego spotkania było zachowanie bezpieczeństwa w trakcie podejmowania interwencji policyjnych przez funkcjonariuszki. Warsztaty były podzielone na panele. Jeden z nich, dotyczący zagadnień ratownictwa medycznego, współprowadził wykładowca Szkoły Policji nadkom. Henryk Dudziński. Szkolenie obejmowało między innymi:
- techniki podejścia do osoby rannej, która znajduje się pod ostrzałem i dodatkowo jest nieprzytomna,
- metody ewakuacji poszkodowanych policjantów ze stref zagrożenia oraz z pojazdu,
- udzielanie pomocy w przypadku ran postrzałowych,
- stosowania staz taktycznych i opatrunków osobistych.
Kolejną częścią warsztatów było strzelania sytuacyjne, podczas którego zastosowano nowatorskie cele w wymiarze 3D.

Drugiego dnia uczestniczki doskonaliły techniki samoobrony w sytuacji zaboru broni palnej. Zajęcia prowadził mjr w stanie spoczynku Arkadiusz Kups, który był żołnierzem 56 Kompanii Specjalnej, twórcą systemu samoobrony „Combat 56” oraz pomysłodawcą i prowadzącym odbywającej się corocznie gry terenowej „Selekcja”.
Zajęcia odbywały się w obiektach Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pod kierownictwem podinsp. Tomasza Krajewskiego. Jednym ze współtwórców tego nowatorskiego szkolenia jest kolejny wykładowca Szkoły Policji w Słupsku sierż.sztab. Michał Kurdziel.

W szkoleniu uczestniczyła także funkcjonariuszka Straży Granicznej. Udział w warsztatach był bardzo cennym doświadczeniem zawodowym, a zdobyta przez policjantki wiedza przyczyni się do wzrostu ich bezpieczeństwa w trakcie pełnienia codziennej służby.
Podczas uroczystego zakończenia szkolenia każda z uczestniczek otrzymała nasobną apteczkę do udzielania pierwszej pomocy. Warto również dodać, że wiele z uczestniczek swoje pierwsze policyjne szkolenie zawodowe odbyło w słupskiej Szkole Policji.

(17.2.2015)