Aktualności

Policyjne wynalazki ze Słupska

image Wynalazek, który powstał w słupskiej Szkole Policji, może nawet dziesięciokrotnie obniżyć koszty niektórych szkoleń strzeleckich. Nabój redukcyjny został opracowany i jest teraz testowany w Zakładzie Wyszkolenia Strzeleckiego.

„Gladkolufowy nabój redukcyjny” umożliwia w trakcie szkolenia strzeleckiego oddawanie strzałów nabojami sportowymi .22lr z broni gładkolufowej. Autorem pomysłu jest kierownik Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego mł.insp. Zbigniew Zubel. Jak przyznaje wynalazca, przy konstrukcji naboju, bazował on na przedwojennych doświadczeniach Policji Państwowej, która poszukiwała słabej amunicji „izbowej” do strzelań w pomieszczeniach zamkniętych.

Istota „gładkolufowego naboju redukcyjnego” choć ideowo podobna do przedwojennych poszukiwań, bazuje jednak na mimośrodowym umieszczeniu kanału wlotowego naboju long rifle zezwalającego na zbicie jego kryzy – to nabój bocznego zapłonu – przez iglicę broni gładkolufowej. Dzięki staraniom Zbigiewa Zubla i przy życzliwości jednego z producentów amunicji został wykonany prototyp naboju redukcyjnego. Jest on wyprodukowany z odpowiedniego materiału metalicznego, tajemnicą konstruktora jest między innymi skok gwintu oraz skład użytych do produkcji naboju metali. Po odpaleniu pocisku w naboju redukcyjnym nie ma on kontaktu z lufą broni gładkolufowej (Mossber lub Imperator), tym samym nie wpływa na ich zużycie.

Istotny jest również fakt, że strzelania za pośrednictwem reduktora i naboju sportowego na dystansie 10-30 metrów, w zakresie trajektorii lotu i celności są takie same jak w przypadku strzelań z wykorzystaniem amunicji z pociskami gumowymi. Jednostkowa cena naboju do broni gładkolufowej, wykorzystywanego podczas szkoleń to około 4 złote - koszt jednostkowy naboju sportowego zaczyna się już od 30 groszy. Porównując koszty daje to więc przynajmniej 10-krotny zysk. W tej chwili na szkolenie jednego słuchacza na kursie podstawowym potrzeba 40 sztuk amunicji gładkolufowej.

„Gładkolufowy nabój redukcyjny” jest w tej chwili testowany przez wykładowców Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego. Więcej na temat strzeleckich badań prowadzonych w słupskiej Szkole Policji, w tym o strzelaniu proszkiem, można przeczytać tutaj.

(23.11.2011)

Powrót na górę strony