Policja i Straż Graniczna

image Zajęcia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej z zakresu działań prewencyjno-porządkowych przeprowadzili wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku. Tematyka zajęć przygotowana była pod kątem działań na przejściach granicznych i szlakach komunikacyjnych w czasie trwania EURO 2012.

Zajęcia, które przeprowadzili wykładowcy Szkoły dotyczyły działania policjantów w szykach i ugrupowaniach a także przemieszczania się pododdziałów zwartych. Była to już 3 edycja kursu, który dla swoich funkcjonariuszy przeprowadza Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. W zakończonej edycji udział wzięło 36 funkcjonariuszy z jednostek organizacyjnych Straży Granicznej.

W trakcie szkolenia, pod okiem policyjnych wykładowców słuchacze nabyli umiejętności w zakresie występowania w strukturze pododdziału zwartego, a także doskonalili organizację działania zespołowego, pozwalającego w sposób skuteczny przywracać naruszony porządek publiczny w rejonie przejścia granicznego, szlaków komunikacyjnych oraz miejscach tymczasowego grupowania się tłumu.
Szkolenia, które prowadzą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji mają na celu przygotowanie do działań prewencyjno-porządkowych, które mogą być podjęte przez Straż Graniczną w trakcie Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

Zajęcia dla funkcjonariuszy straży granicznej przeprowadzili asp.szt. Artur Zagórski i sierż.szt. Marcin Milde z Wydziału Organizacji i Dowodzenia Szkoły Policji w Słupsku oraz chor. Marcin Paluszek z Zespołu Technik Interwencji COSSG w Koszalinie.

Zajęcia pograniczników z policjantami odbywają się dzięki porozumieniu o współpracy podpisanemu przez komendantów Szkoły Policji w Słupsku oraz Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie (szczegóły).
Wykładowcy z Koszalina przeprowadzili do tej pory między innymi serię wykładów dla policjantów na temat polskich dokumentów, którymi posługują się obywatele Rzeczypospolitej. Wśród tematów znalazły się również wizy obowiązujące w krajach układu z Schengen oraz wydawane w Polsce dokumenty dla cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium RP.
Policyjni wykładowcy szkolili natomiast funkcjonariuszy Straży Granicznej między innymi pod kątem ujawniania narkotyków, fałszowania numerów VIN w pojazdach samochodowych a także działania funkcjonariuszy Straży Granicznej w pododdziałach zwartych.

(18.10.2011)