Policyjni wykładowcy na warsztatch w Niemczech

image Grupa wykładowców Szkoły Policji przebywa w Niemczech na warsztatach pod hasłem „W tandemie”. Warsztaty te przygotowują polskich i niemieckich policjantów do pełnienia służb we wspólnych patrolach, po obu stronach granicy. W trakcie zajęć mowa jest między innymi o uprawnieniach polskich policjantów w zakresie legitymowania osób, dokonywania zatrzymań i używania środków przymusu bezpośredniego.

Pierwsza część zajęć odbywała się w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych Policyjnych i Celnych w Świecku. W miejscu tym naprzeciw siebie pracują policjanci z Polski i Niemiec, którzy przekazują sobie wzajemnie zapytania kierowane do instytucji policyjnych państwa-sąsiada. Z pomocy Centrum korzystają między innymi policjanci pełniący służbę w międzynarodowych patrolach.
Możliwość pełnienia policyjnej służby w międzynarodowych patrolach możliwa jest dzięki dokumentowi „Wspólne polsko-niemieckie placówki z mieszaną obsadą”, który w lutym tego roku podpisali ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Polski.
Szkołę Policji w Słupsku reprezentują podczas warsztatów: podinsp. Krzysztof Plumbaum, kom. Damian Kwiatkowski, podkom. Sawomir Duszyński.

Druga, aktualnie trwająca część wizyty, odbywa się w Wyższej Zawodowej Szkole Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu koło Berlina. Z pierwszych opinii uczestników wynika, że poruszana przez naszych wykładowców tematyka znajduje swoje odbicie w codziennej służbie mieszanych, polsko-niemieckich, patroli policyjnych. W trakcie wykładów prezentowanych jest wiele przykładów z codziennej służby, aby zilustrować podobieństwa i różnice polskiego oraz niemieckiego systemu prawnego.
Warsztaty tego rodzaju, oprócz pogłębiania znajomości języka swojego zagranicznego partnera, pozwalają również na omówienie wielu sytuacji związanych z łamaniem prawa i ściganiem sprawców. Wspólne patrole coraz częściej bowiem uczestniczą w zwalczaniu przestępczości samochodowej, prowadzą wspólne kontrole drogowe czy też prowadzą działania poszukiwawcze.

Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Logo Fundacji

Informacje na temat Fundacji