Wyszkoliliśmy chorwackich policjantów

image Oficerowie chorwackiej Akademii Policji w Zagrzebiu ukończyli wspólnie z polskimi policjantami kurs Instruktorów Strzelań Policyjnych. Trwające miesiąc szkolenie prowadzone było w słupskiej Szkole Policji. W trakcie zajęć wykorzystywano wszystkie rodzaje broni palnej, którymi dysponuje polska Policja.

Aby przystąpić do szkolenia każdy uczestnik musiał zdać egzamin wstępny. Wynik pozytywny umożliwiał rozpoczęcie nauki. Egazmin zdali wszyscy policjanci, a najwyższe wyniki uzyskali policjanci chorwaccy. W ciągu czterech tygodni wszyscy uczestnicy szkolenia zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego. Zajęcia takie, w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego, prowadzone są we wszystkich jednostkach Policji. Program tych zajęć zatwierdza corocznie Komenda Główna Policji.

Na zakończenie kursu, w minioną środę, wszyscy policjanci przystąpili do dwuetapowego egzaminu; testu wiedzy i egzaminu umiejętności instruktorskich. Część praktyczna polegała na zaplanowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia strzeleckiego z określonego zagadnienia dla grupy policjantów. Do egzaminu na takich samych zasadach przystąpili również policjanci chorwaccy. Egzami zdali wszyscy uczestnicy kursu.

image

Udział policjantów z chorwackiej Akademii Policji w Zagrzebiu był również doskonałą okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy instruktorami. W ramach dodatkowych zajęć fakultatywnych Chorwaci przeprowadzili dla polskich policjantów trening strzelecki, w jakim uczestniczą na co dzień policjanci z Akademii w Zagrzebiu.
Chorwaccy goście, podczas swoich szkoleń, część zajęć prowadzą w warunkach nocnych, gdyż statystyki pokazują, że połowa interwencji z użyciem broni palnej odbywa się w nocy. Analiza zdarzeń pokazała również, że w trakcie użycia broni chorwaccy funkcjonariusze oddaja strzały z odległości około 7 metrów.

Udział chorwackich policjantów w kursie instruktorów strzelań policyjnych to efekt umowy o współpracy, którą Komendant Szkoły Policji w Słupsku podpisał z Komendantem Akademii Policji w Zagrzebiu. Efektem tej współpracy jest również – przygotowany w Słupsku – projekt szkolenia specjalistycznego dla polskich policjantów, którzy w sezonie letnim są delegowani do służby w Chorwacji.
Obecność polskich policjantów latem w Chorwacji związana jest z obecnością wielu naszych rodaków, którzy w sezonie letnim wybierają jako miejsce wypoczynku chorwackie plaże. Widok polskich mundurów w tamtej części Europy sprawia, że Polacy czują się bardziej komfortowo, a w sytuacjach kryzysowych mogą szybciej uzyskać niezbędną pomoc.

(19.12.2013)