Wsparcie polsko-niemieckich kontaktów

image Kilkanaście tysięcy złotych dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej otrzyma Szkoła Policji w Słupsku. Fundusze, przyznane pod koniec lutego, zastaną przeznaczone na dalszy rozwój współpracy pomiędzy policyjnymi szkołami w Oranienburgu i Słupsku.

Przyznana dotacja to efekt pozytywnego rozpatrzenia wniosku przygotowanego przez Zespół Wsparcia Dydaktycznego Szkoły Policji. Wniosek dotyczy współpracy instytucjonalnej na rzecz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy polskiej i niemieckiej Policji.
Dzięki pozyskanym funduszom możliwe będzie zorganizowanie wymiany słuchaczy obu szkół. W planach są także warsztaty dla wykładowców poświęcone prawnym formom działania Policji na terenie sąsiedniego państwa. Uczesttnicy poznawać będą podobieństwa i różnice systemów prawnych, a także uregulowań dotyczących legitymowania i zatrzymywania osób, kontroli osobistej i używania środków przymusu bezpośredniego.
Warsztaty planowane są pod koniec maja, czerwca i października. W każdym przypadku na zajęcia do Polski przyjeżdżać będą wykładowcy niemieccy, a następnie do Oranienburga udawać się będzie grupa wykładowców ze słupskiej Szkoły Policji.
W ramach wymiany grupa słuchaczy Szkoły Policji ze Słupska wyjedzie do Niemiec 13 maja, natomiast niemieccy goście pojawią się w Słupsku 27 maja.

Oprócz współpracy szkoleniowej planowane są również cztery wydarzenia sportowe, będą to imprezy biegowe i zawody strzeleckie. W przyszłym miesiącu z udziałem policyjnych biegaczy ze Słupska rozegrane zostaną Oranienburgu biegi przełajowe, a 1 czerwca niemieccy biegacze wspólnie z polskimi wystartują na trasie Półmaratonu Ustka-Słupsk.

Logo Fundacji

Informacje na temat Fundacji

Kontakty Szkoły Policji w Słupsku z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej nawiązane zostały cztery lata temu. W tym czasie na prowadzenie współpracy pomiędzy Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu pod Berlinem i Szkołą Policji w Słupsku uzyskano dofinansowanie w łącznej kwocie 58.757 złotych. Z czego tylko w roku ubiegłym wsparcie to wyniosło 23.808 złotych. Wnioski o dofinansowanie przygotowywane są w Zespole Wsparcia Dydaktycznego.

Wspieranie współpracy polsko-niemieckiej nie jest jedyną formą międzynarodowych kontaktów słupskiej Szkoły Policji. Od 2009 roku przygotowywane są również projekty realizowane w ramach programu Komisji Europejskiej „Leonardo da Vinci – uczenie się przez całe życie”. Dzięki funduszom z tego źródła udało się nawiązać i utrzymywać kontakty z Policjami takich krajów jak między innymi: Niemcy, Litwa, Estonia, Słowacja, Turcja i Włochy.
Z unijnego programu udało się pozyskać do tej pory kwotę 95.331 euro.

(22.3.2013)