Szkoła Policji na zdjęciach sprzed 68 lat

image Po raz pierwszy publikujemy dziś kolejne, nieznane historyczne zdjęcia, z lat `40 XX wieku, ukazujące funkcjonowanie Centrum Szkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku. To interesujący zapis z pierwszych lat funkcjonowania placówki, która stała się później zaczątkiem innych policyjnych szkół w Polsce.

Dzisiejsza Szkoła Policji jest kontynuatorką tradycji Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej, które powołano do życia 1 czerwca 1945 roku rozkazem Komendanta Głównego MO. W skład Centrum weszły wtedy następujące jednostki: Szkoła Oficerska, Ogólnopaństwowa Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych. Od ponad 68 lat w tym samym budynku dydaktycznym nad rzeką Słupią kształcone są kolejne pokolenia policjantów i niezmiennie tę samą funkcję pełni budynek, w którym znajduje się dziś Klub Słuchacza.

Prezentowane dziś po raz pierwszy zdjęcia pochodzą z lat 1945-50. Można zobaczyć na nich słuchaczy i kadrę CWMO. Niektóre z fotografii posiadają dokładne daty ich wykonania. Wszystkie uroczystości z udziałem funkcjonariuszy CWMO odbywały się przed ratuszem na dzisiejszym placu Zwycięstwa. Jedno ze zdjęć zostało wykonane tuż po wręczeniu pierwszego sztandaru CWMO, który ufundowało społeczeństwo Słupska. Zdjęcia pochodzą z rodzinnych zbiorów rzecznika prasowego słupskiej Szkoły Policji.

(07.02.2013)