Specjaliści o przygotowaniach obronnych

imageWarsztaty z Zakresu Przygotowań Obronnych Policji oraz Służb Podległych i Nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych trwają w słupskiej Szkole Policji. Spotkanie organizowane jest przez Główny Sztab Policji KGP i odbywa się w ramach wymiany doświadczeń przedstawicieli służb podległych i nadzorowanych przez MSW z przedstawicielami resortu obrony narodowej.

W gronie zaproszonych gości i prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Administracji Publicznej miasta Słupsk, Ministerstwa Obrony Narodowej, 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Akademi Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, przedstawiciele Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Komendy Stołecznej Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Szkoły Policji w Słupsku.

Program warsztatów przewiduje omówienie metod i form realizacji zadań z zakresu przygotowań obronnych podmiotów podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, oraz standaryzację zakresu współdziałania z podmiotami wchodzącymi w skład resortu obrony narodowej w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Wymiana doświadczeń uczestników i charakterystyka kompetencji ustawowych poszczególnych służb pozwoli na podniesienie poziomu i jakości zadań wynikających z ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP i aktów wykonawczych do niej w resorcie spraw wewnętrznych.

Uczestnicy warsztatów dyskutują między innymi o:
- planowaniu obronnym w systemie pozamilitarnym,
- przygotowaniach obronnych w resorcie spraw wewnętrznych,
- zakresie współdziałania z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi,
- udziale i zadaniach administracji publicznej i przedsiębiorców w ochronie infrastruktury krytycznej,
- udziale i zadaniach Policji w zarządzaniu kryzysowym,
- współpracy Straży Granicznej w systemie pozamilitarnym resortu spraw wewnętrznych,
- współdziałaniu Państwowej Straży Pożarnej w systemie pozamilitarnym,
- miejscu Biura Ochrony Rządu w systemie bezpieczeństwa narodowego,
- realizacji przygotowań obronnych w Policji.

Jednym z głównych wniosków pojawiających się podczas prowadzonych dyskusji jest wielokrotnie powtarzana konieczność podniesienia rangi zadań obronnych, których profesjonalne wykonywanie skutkuje osiągnięciem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Warsztaty w zakresie przygotowań obronnych uświetnili swoją obecnością między innymi dyrektor Głównego Sztabu Policji insp. Krzysztof Lis, naczelnik Wydziału Spraw Obronnych DRiOL MSW płk dypl. rez. Dionizy Szymczak oraz zastępca Prezydenta Słupska Edward Zdzieborski.

(21.6.2013)