Pierwsze służby w terenie

image Trwa kolejna tura praktyk słuchaczy słupskiej Szkoły Policji. Praktyki młodych policjantów odbywają się pod koniec szkolenia podstawowego. Słuchacze dysponują już wtedy niezbędną wiedzą teoretyczną i umiejętnościami, które można zweryfikować podczas normalnej służby.

Zajęcia praktyczne to pełnienie służby w patrolach pieszych. Dowódcą każdego z takich patroli jest policjant z jednostki terenowej, który zna specyfikę terenu i w odpowiedni sposób potrafi ukierunkować działania młodych funkcjonariuszy.
Głównym zadaniem patroli jest reagowanie na wykroczenia najbardziej uciążliwe dla mieszkańców, takich jak na przykład spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zakłócanie porządku publicznego, nieprawidłowe parkowanie czy żebractwo.

Dzięki wspólnym patrolom Komisariaty Policji mogą wysłać w teren więcej patroli, widok większej liczby policjantów jest także pozytywnie odbierany przez mieszkańców. Zawód policjanta to zawód specyficzny; teoria jest ważna, ale dopiero praktyka w terenie daje słuchaczom możliwość nauki czynności, które będą podejmować na co dzień, po powrocie do swojej jednostki macierzystej. Takie spojrzenie z szerszej perspektywy na pracę policjantów w jednostkach, do których niebawem trafią podopieczni Szkoły Policji, jest dodatkowym wzbogaceniem praktyk.

Każda służba słuchaczy rozpoczyna się odprawą w komisariacie, podczas której patrole otrzymują zadania do realizacji podczas służby. Po jej zakończeniu spotykają się ponownie w sali odpraw, by omówić podjęte interwencje i działania. Fachowa wiedza teoretyczna jest słuchaczom niezbędna, ale dopiero praktyka w terenie daje możliwość weryfikacji zdobytej wiedzy.
Praktyki słuchaczy potrwają do połowy kwietnia. W kwietniu dodatkowo policjanci słupskiej Szkoły pełnić będą również służby na terenie Poznania.

(11.3.2015)