Strzeleckie testy manekinów

image Tak zwane cele 3D testowali w tym tygodniu na osiach strzeleckich instruktorzy Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego słupskiej Szkoły Policji. Cele 3D są interesującą alternatywą wobec tradycyjnych tarcz strzeleckich.

Cele 3D to odpowiednio skonstruowane manekiny przeznaczone między innymi do treningu strzeleckiego. Spektrum zastosowania tych manekinów jest znacznie szersze i można je zastosować także w treningu taktyki „czerwonej” i „czarnej”, pierwszej pomocy, postępowania na miejscu zdarzenia i tym podobnych.
Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykorzystania tych manekinów w realizacji różnorodnych szkoleń strzeleckich.

Manekiny w istotny sposób zmieniają psychiczne podejście osoby strzelającej z broni palnej. W momencie strzału policjant namacalnie przekonuje się, że nie strzela do celu papierowego (wydrukowana sylwetka) tylko czegoś, co wizualnie przypomina człowieka. Niestety, w codziennej służbie dochodzi do konieczności stosowania środków przymusu bezpośredniego, w tym także tego ostatecznego, jakim jest broń palna. Choć są to zdarzenia sporadyczne, to zadaniem Szkoły jest przygotowanie policjantów również na taką, ostateczna ewentualność.

Manekiny posiadają specjalną modułową konstrukcję, co oznacza, że element (na przykład ręka), który otrzymał największą liczbę trafień może być wymieniony na nowy. Dotychczasowe doświadczenia policyjnych strzelców z tego typu celami pokazują, że każdy moduł może otrzymać około tysiąca trafień.

(15.4.2015)