Aktualności

Narada z I-szym Zastępcą Komendanta Głównego

image Z udziałem I-go Zastępcy Komendanta Głównego Policji odbyła się narada roczna policjantów i pracowników słupskiej Szkoły Policji. W trakcie wizyty w Szkole nadinsp. Krzysztof Gajewski wizytował również nowo oddane do użytku kompleksy pomieszczeń symulacyjnych: Komisariat, Przyziemie 1 oraz Przyziemie 2.

Narada roczna to cykliczne spotkanie podsumowujące działalność placówki w ostatnich dwunastu miesiącach. W trakcie narady poszczególne jednostki organizacyjne omawiają roczny okres pracy, a także przedstawiają zamierzenia, które realizować będą bieżącym roku.W naradzie, która odbywała się w miniony piątek w słupskiej Szkoel Policji, uczestniczył nadinsp. Krzysztof Gajewski, który przedstawił między innymi działalność Komendy Głównej Policji w 2013 roku, a także omówił najważniejsze działania planowane na rok 2014.
W trakcie wizyty I-szy Zastępca Komendanta Głównego wizytował nowe obiekty dydaktyczne, w których po pełnym wyposażeniu w sprzęt elektroniczny, rozpoczęto przed kilkoma dniami zajęcia dydaktyczne z udziałem policjantów kursów specjalistycznych, jak i policjantów szkolenia zawodowego podstawowego.
Nadinsp. Gajewski spotkał się z dyżurnymi jednostek terenowych, którzy w nowoczesnym komisariacie szkolnym doskonalą swoje umiejętności, natomiast w obiektach symulacyjnych z przesuwnymi ścianami rozmawiał z policyjnymi instruktorami, którzy prowadzili ćwiczenia z zakresu posługiwanie się paralizatorami elektrycznymi Taser.

Kadra Szkoły Policji na początku 2014 roku to 149 policjantów i 132 pracowników. W ubiegłym roku wykładowcy zrealizowali łącznie 115.000 godzin zajęć, a mury uczelni opuściło 1055 absolwentów szkolenia zawodowego podstawowego, czyli policjantów rozpoczynających dopiero służbę w Policji.
Szkolenie nowych kadr to podstawowa działalność najstarszej w Polsce Szkoły Policji, jednak nie był to jedyny obszar działalności dydaktycznej. W minionym roku zrealizowano również 130 edycji kursów specjalistycznych, w których uczestniczyło ponad 2.100 policjantów. Słupska Szkoła, jako jedyna w kraju, realizuje również szkolenia dla magazynierów uzbrojenia w zakresie prowadzenia gospodarki sprzętem techniczno-bojowym w jednostkach Policji. Ponad 20 szkoleń odbyli na terenie Szkoły policjanci Centralnego Biura Śledczego

Nieodłącznym elementem działalności dydaktycznej są różnego rodzaju wydawnictwa. W minionym roku było to 12 pozycji książkowych oraz 20 filmów dydaktycznych, w tym krótkometrażowe filmy instruktażowe omawiające wybrane czynności podejmowane przez policjantów prewencji w codziennej służbie. Filmy te zostały rozesłane do Komend Policji w całym kraju.

imageMiniony rok to również organizacja przedsięwzięć w ramach kalendarza centralnych imprez Policji. Szkoła Policji w Słupsku była gospodarzem XX.edycji Turnieju Par Patrolowych; XVIII Mistrzostw Policji w Półmaratonie, I Mistrzostw Policji w Wędkarstwie Morskim; I Ogólnopolskich Zawody Ratowników Policyjnychz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy; II Mistrzostw Policji w Strzelaniu Długodystansowym oraz IV Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Jednostek Szkoleniowych Policji w Strzelaniu.
Słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego, w ramach praktyk terenowych, pełnili swoje pierwsze służby na terenie Trójmiasta, Koszalina, Sławna i Słupska.

W ramach kontaktów z lokalną społecznością i instytucjami życia publicznego prowadzona jest współpraca z Sądem Rejonowym i Okręgowym, Rejonową i Okręgową Prokuraturą, 7 Brygadą Obrony Wybrzeża oraz wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Gdańsku. Policyjni wykładowcy współpracują też z placówkami edukacyjnymi prowadząc z młodzieżą szkolną różnego rodzaju programy dydaktyczno-wychowawcze, w tym także zajęcia w klasach o profilu policyjnym.
Intensywnie rozwija się też współpraca międzynarodowa, która wspierana jest między innymi pieniędzmi pozyskiwanymi z funduszy Unii Europejskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wśród zadań inwestycyjnych jednym z najważniejszych przedsięwzięć był generalny remont szkolnego Komisariatu oraz stworzenie od podstaw dwóch wielofunkcyjnych obiektów symulacyjnych: „Przyziemie 1” i „Przyziemie 2”. Na połowę tego roku planowane jest wstępnie zakończenie generalnego remontu jednego z akademików. Ukończenie tek inwestycji pozwoli na kształcenie większej liczby policjantów. Liczba miejsc szkoleniowych wynosić będzie wtedy 1.020. W trakcie remontu znajdują się również dwie kondygnacje jednego z budynków od przy ulicy Kilińskiego, gdzie swoją nowoczesną siedzibę mieć będzie szkolna Biblioteka.

(27.1.2014)

Powrót na górę strony