Aktualności

Turniej Par Patrolowych - dzień 2 (FOTO, VIDEO)

Drugi dzień reprezentacje policjantów prewencji ze wszystkich Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej rywalizowały o miano „Patrolu Roku”. W słupskiej Szkole Policji trwają zmagania w ramach XXI. edycji Turniej Par Patrolowych. Policjanci wykazywalisię w czwartek wiedzą zawodową podczas testu oraz uczestniczyli w interwencjach policyjnych.



Wyniki po czterech konkurencjach


Konkurencja 4 - interwencje policyjne



Wyniki konkurencji 4

    

Konkurencja przeprowadzanie interwencji policyjnych wraz z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej ma charakter interdyscyplinarny i polega na praktycznym wykorzystaniu wiedzy oraz umiejętności policjantów w symulowanych sytuacjach. Ocenie podlegają między innymi takie umiejętności jak: taktyka przeprowadzania interwencji, procedury prawne, bezpieczeństwo wykonania czynności, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, komunikacja interpersonalna. Czas na przeprowadzenie interwencji jest ustalony i nie może przekroczyć 25 minut. Po upływie tego czasu konkurencja jest przerywana przez komisję sędziowską, a patrol uzyskuje wynik punktowy aktualny do czasu przerwania konkurencji.

W skład interwencji wchodzi również udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, której celem jest ocena praktycznych umiejętności ratowania życia człowieka. Zadaniem startujących policjantów jest między innymi: ocena zdarzenia, wykonanie czynności zabezpieczających, ocena funkcji życiowych, właściwe postępowanie po ewentualnym przywróceniu funkcji życiowych.

Do przeprowadzenia konkurencji wykorzystywane są nowoczesne pomieszczenia symulacyjne Szkoły Policji w Słupsku oraz znajdujący się w nich pełny monitoring, zarównoo wizyjny jak i foniczny.


Konkurencja 3 - test wiedzy zawodowej



Wyniki po trzech konkurencjach



Wyniki konkurencji 3

Test wiedzy zawodowej obejmuje bardzo szeroką problematykę służby prewencyjnej, dotykając między innymi takich zagadnień jak: zasady, zadania i taktykę pełnienia służby patrolowej, zasady przeprowadzania interwencji policyjnych, broń palną i inne środki przymusu bezpośredniego, legitymowanie osób, zatrzymywanie osób, przeszukanie i czynności zbliżone do przeszukania, psychologiczno-socjologiczne aspekty interwencji policyjnych, konwojowanie osób i przedmiotów wartościowych, udzielanie pomocy i asysty organowi egzekucyjnemu, kwalifikację zdarzeń mających postać przestępstwa lub wykroczenia oraz postępowanie w sytuacji ich zaistnienia, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzania kontroli drogowej, prawa człowieka i etykę zawodową, kryminalistyczno-kryminologiczne aspekty pracy policjanta prewencji.

Test wiedzy, przygotowywany jest przez Zespół Ekspertów i zawiera 100 pytań. Każde pytanie testu składa się z trzonu i czterech wariantów odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Każdy z policjantów test rozwiązuje oddzielnie. Suma punktów uzyskanych w teście przez patrol jest podstawą do klasyfikacji w tej konkurencji.


Turniejowe konkurencje to: strzelanie, techniki obezwładniania osób, interwencje policyjne, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, teoretyczny sprawdzian z wiedzy zawodowej oraz pokonywanie policyjnego toru przeszkód. Konkurencja strzelecka ma charakter strzelania sytuacyjnego. Policjanci oddają strzały zza osłony do ukazujących się tarcz strzeleckich.

Słupski turniej to jedna z prestiżowych policyjnych imprez, która pozwala ocenić poziom i wskazać dalsze kierunki doskonalenia pracy policjantów. O tym, jaki jest obraz Policji w oczach społeczeństwa w dużej mierze decyduje właśnie praca policjantów prewencji i ich postawa w trakcie podejmowanych działań.

Wyniki uzyskiwane przez uczestników pozwalają określać nowe potrzeby szkoleniowe dla jednostek terenowych. Konkurencją, którą w tym roku poddano całkowitej zmianie jest ,,Policyjny Tor Przeszkód”. Konkurencja ta ma w sposób maksymalny odzwierciedlać specyfikę warunków w jakich policjanci pełnią codzienną służbę patrolowo-interwencyjną.

(25.9.2014)

Powrót na górę strony