Aktualności

Czy śmierć człowieka jest jego początkiem czy też końcem

imageWedług polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów.

O tej regulacji prawnej i innych informacjach dot. szeroko rozumianej transplantologii, słuchacze kursu podstawowego kompanii I, VI, X mogli dowiedzieć się podczas spotkania z Panią Joanną Wawrzyniak – koordynatorem transplantologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Słuchacze z zaciekawieniem wsłuchiwali się w wypowiedzi o etycznych, medycznych i społecznych aspektach transplantologii. Wykład dr Joanny Wawrzyniak, wzbogacony ciekawą prezentacją multimedialną, oscylował wokół najistotniejszego pytania dotyczącego przedmiotowego zagadnienia: ,,Czy śmierć człowieka jest jego początkiem czy też końcem”. Jednym z czynników ograniczających ilość przeprowadzanych w naszym kraju transplantacji jest brak organów pobieranych od zmarłych dawców a więc osób, wobec których komisja medyczna orzekła śmierć pnia mózgu. Polskie prawo transplantacyjne uchwalone w 1995 r. przyjęło rozwiązanie tzw. zgody domniemanej. Zgoda domniemana polega na możliwości zgłoszenia za życia swojego sprzeciwu wobec pobrania w krytycznym momencie organów i komórek do transplantacji w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Jeżeli tego nie uczynimy, chirurdzy mają pełne prawo bez zgody rodziny do pobrania organów i komórek. Przyjęto jednak praktykę każdorazowego pytania najbliższych o zgodę na pobranie. Niestety wiele rodzin – jak wskazuje Pani dr Wawrzyniak – nie zezwala na „okaleczenie” – w ich mniemaniu – swoich bliskich. Wynika to przede wszystkim z niskiej świadomości w tym zagadnieniu, naszego społeczeństwa.

Na zakończenie spotkania, każdy z 247 uczestników, otrzymał dokument będący ,,oświadczeniem woli”. Wielu ze słuchacz już na miejscu wypełniało oświadczenie o zgodzie na pobranie narządów do przeszczepu.

Spotkanie zorganizował podinsp. Tomasz Mikulski - wykładowca Zakładu Interwencji Policyjnych.

(28.8.2012)

Powrót na górę strony