Nowoczesna biblioteka Szkoły Policji

image Nowoczesna pracownia komputerowa, zbiory cyfrowe i dobrze wyposażona czytelnia - to niektóre z zalet biblioteki Szkoły Policji w Słupsku. Jednostka rozpoczęła funkcjonowanie w nowych obiektach, które wyremontowano pod kątem pełnienia funkcji bibliotecznych.

Dotychczas przez kilkadziesiąt lat biblioteka Szkoły Policji w Słupsku mieściła się w budynku willowym przy głównym placu apelowym. Z tamtej siedziby na krótko została przniesiona do tymczasowych pomieszczeń w innej części Szkoły, ponieważ w obiektach przeznaczonych docelowo na bibliotekę trwały prace remontowe. W tej chwili już na stałe biblioteka ma swoja siedzibę w budynku sąsiadującym z halą sportową nr 2.

Siedziba nowej biblioteki to dwa piętra budynku przystosowane do udostępniania czytelnikom księgozbiorów, a także wypożyczania poszczególnych woluminów. Zlokalizowana na pierwszym piętrze czytelnia umożliwia wszystkim korzystającym zapoznanie się z literaturą w komfortowych warunkach. Jedna ze ścian czytelni, która oddzielała ją od hali sportowej, została zastąpiona szklanymi witrynami - dzięki temu istnieje dodatkowa możliwość obserwacji prowadzonych w hali zajęć.
Pracownia komputerowa, która wchodzi w skład biblioteki posiada nowoczesne komputery „all-in-one”, wyposażone w duże, kilkudziesięciocalowe dotykowe panele. Każda jednostka podłączona jest do łącza internetowego o dużej przepustowości. Nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwia nie tylko korzystanie z zasobów internetu, ale również z wielu pozycji bibliotecznych, które przechowywane są wyłącznie w formie cyfrowej.

imageDrugie piętro budynku w głównej części zajmowane jest przez wypożyczalnię. Słuchacze mają tam do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy tradycyjnych, papierowych woluminów oraz powiększającą się systematycznie bazę materiałów w wersji cyfrowej. Do przechowywania nośników z cyfrowymi zbiorami zainstalowano regały ze specjalnymi szufladami.
Kolejne pomieszczenia biblioteki umożliwiają też prowadzenie zajęć dla plutonu słuchaczy. Biblioteczna infrastruktura przygotowana jest również do organizacji w przyszłości kolejnej pracowni komputerowej.

Biblioteka Szkoły Policji w Słupsku wchodzi w skład Wydziału Organizacji i Dowodzenia. Jej celem jest gromadzenie i udostępnianie literatury zawodowej z takich dziedzin, jak: kryminalistyka, kryminologia, prawo, administracja, medycyna sądowa, socjologia, psychologia.
Biblioteka realizuje swoje zadania poprzez gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych, służących celom dydaktycznym, a także udostępnianie swoich zasobów. Pracownicy biblioteki prowadzą również katalog komputerowy wydawnictw zwartych i ciągłych oraz zajmują się promocją działalności bibliotecznej wśród policjantów uczestniczących w kursach i szkoleniach na terenie słupskiej Szkoły Policji.

(19.2.2015)