Aktualności

O narkotykach i wywiadzie kryminalnym

image Narkotyki i ich produkcja, a także sposoby zabezpieczania nielegalnych laboratoriów narkotykowych - to temat fakultatywnego wykładu, który dla słuchaczy szkolenia podstawowego zrealizował ekspert Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji podinsp. Wojciech Szymborski.

Z uwagi na ciągłą aktualność problemu narkotyków oraz ich produkcji, a także duże zainteresowanie tym obszarem wiedzy ze strony słuchaczy, ekspert Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej w Centralnym Biurze Śledczym w ramach wykładu podtytułem „Nowe trendy w produkcji narkotyków syntetycznych - nielegalne laboratoria narkotykowe” zapoznał słuchaczy ze sposobami rozpoznawania, jak również zwalczania tego rodzaju przestępczości.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć bogatą dokumentację fotograficzną obrazującą sposoby nielegalnego wytwarzania zabronionych substancji oraz środki techniczne umożliwiające policjantom skuteczną walkę z przestępczością narkotykową.
Walka z przestępczością narkotykową jest niezwykle trudna, ale jak pokazują policyjne statystyki, przynosi wymierne rezultaty. Każda zabezpieczona ilość narkotyków uszczupla budżet grup przestępczych oraz ogranicza „dealerom” dostęp do tych substancji, a to w ostateczności przyczynia się do minimalizacji występowania zjawiska narkomanii w społeczeństwie.

Centralne Biuro Śledcze KGP zlikwidowało w 2011 roku 12 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 56 profesjonalnie zorganizowanych plantacji konopi indyjskich. W sumie w okresie sprawozdawczym CBŚ KGP zabezpieczyło ponad 922 kg narkotyków


imageObecność podinsp. Wojciecha Szymborskiego wykorzystali również wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku, którzy wzięli udział w odrębnym szkoleniu z zakresu zwalczania przestępczości narkotykowej.
Wykładowcy ZSK tego dnia uczestniczyli w jeszcze jednym szkoleniu na temat „analizy kryminalnej” metod i możliwości jej wykorzystania w toku czynności dochodzeniowo - śledczych oraz operacyjno-rozpoznawczych. Szkolenie przeprowadził podinsp. Krystian Wojciechowski, który na co dzień jest Naczelnikiem Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Gdańsku-specjalistycznej komórki, której funkcjonariusze (analitycy kryminalni) wykonują czynności analityczne w sprawach wielowątkowych o skomplikowanym stanie faktycznym i prawnym. To już kolejne szkolenia wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej, którzy nieustannie podnoszą swoją wiedzę i umiejętności nie tylko podczas zajęć teoretycznych, ale również praktyk w jednostkach terenowych Policji między innymi w Wydziale do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

(28.3.2013)

Powrót na górę strony