Kolejne kursy specjalistyczne zakończone

imageDobiegły końca, kolejne w tym roku, edycje kursów specjalistycznych dla policjantów podejmujących interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych oraz dla osób zarządzających zasobami ludzkimi. Świadectwa ukończenia kursu otrzymali wszyscy uczestnicy.

W trakcie pięciodniowego szkolenia z zakresu podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych słuchacze zdobywali wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci poznawali podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator, oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.
Przeważająca część 40-godzinnego szkolenia poświęcona była ćwiczeniom praktycznym. Słuchacze uczyli się, jak zachować bezpieczeństwo nawet w bardzo niebezpiecznych interwencjach, gdy zmuszeni byli do działania z bronią przygotowaną do użycia. Wszystkie te zagadnienia poruszane były na zajęciach z wyszkolenia strzeleckiego oraz taktyki i technik interwencji. Podsumowaniem szkolenia były zajęcia nocne, w których słuchacze dokonywali zatrzymania w warunkach ograniczonej widoczności.

imageW miniony piątek zakończyła się również, pierwsza w tym roku, edycja kursu dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

W kursie uczestniczyło 12 funkcjonariuszy Policji. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji. Wiedza i ćwiczone umiejętności pozwolą przełożonemu na diagnozę sytuacji trudnych w służbie i podjęcie rozmowy z podwładny w celu ich wyeliminowania.

Uczestnicy kursu zgodnie podkreślali, że tego rodzaju szkolenie powinno mieć również drugą edycję, w trakcie której uczestnicy mogliby wymienić się doświadczeniami na temat już wykorzystywanych technik i umiejętności.

(14.1.2013)