Elektroniczne instrumenty płatnicze

image ,,Karty płatnicze i metody wykradania danych” to temat fakultatywnych zajęć z zakresu zwalczania nowej kategorii przestępstw - oszustw dokonywanych przy użyciu kart płatniczych, w których mogli uczestniczyć młodzi policjanci kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji. Przestępstwa związane z wykorzystaniem kart płatniczych to obecnie dynamiczny rozwój tego typu naruszeń prawa, a związany jest z powszechnością stosowania kart przy dokonywaniu za ich pomocą zakupów. Płatność „plastikowym pieniądzem” za towar powoduje, że czujemy się bezpieczniejsi, gdyż nie posiadamy przy sobie gotówki. Jest to jednak tylko pozorne poczucie bezpieczeństwa. Wraz z powstaniem tej formy płatności pojawiły się nowe przestępstwa tzw. fraudy kartowe, czyli oszustwa popełniane z wykorzystaniem kart płatniczych.

Przedmiotem kolejnego już w tym roku szkolenia z zakresu zwalczania przestępczości kryminalnej było przekazanie policjantom sposobów przeciwdziałania przestępstwom oszustwa przy użyciu kart płatniczych. Omówione zostały zagadnienia dotyczące pojęcia i budowy karty płatniczej, zabezpieczenia stosowane w kartach płatniczych na przykładzie kart wydawanych przez VISA i MasterCard. W trakcie szkolenia poruszono także zagadnienia dotyczące fałszowania kart płatniczych, ich charakterystykę (cechy kart podrobionych i przerobionych) i sposoby ich wykorzystania, sposoby pozyskiwania danych z paska magnetycznego karty płatniczej na przykładzie nielegalnych urządzeń instalowanych na bankomatach (skimming).
Podczas zajęć zwrócono szczególną uwagę na bezpieczne zasady posługiwania się kartami płatniczymi. Przypomniano, iż karta jest własnością banku, posługiwać się nią może tylko osoba, której imię i nazwisko znajduje się na awersie karty,a jej podpis widnieje na odwrocie.

Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności "Koła Prawno - Kryminalistycznego" funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(3.12.2012)