PeZet i musztra na placu apelowym

image Postawa zasadnicza, zwroty i przemarsz w kolumnie, to niektóre z elementów musztry, które muszą praktycznie opanować słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego, rozpoczynający swoją służbę w Policji. Na głównym placu apelowym Szkoły słuchacze wykonują również ćwiczenia ze sprzętem PeZet, wykorzystywanym w działaniach pododdziałów zwartych.

W trakcie zajęć policjanci, ubrani w specjalny sprzęt ćwiczą między innymi poruszanie się i tworzenie tyraliery oraz formowanie szyków. Zdobyta podczas ćwiczeń wiedza i umiejętności wykorzystane zostaną już za kilka miesięcy w Oddziałach Prewencji Policji, do których trafią po zakończeniu szkolenia w Słupsku słuchacze. Jest to element obowiązkowego stażu przed rozpoczęciem służby w jednostkach macierzystych.

imageSłuchacze intensywnie ćwiczą również elementy musztry ogólnej, wśród których znajduje się między innymi przyjmowanie postawy zasadniczej, wykonywanie komend „baczność”, „spocznij”, a także zwroty i formowanie kolumn dwójkowych i czwórkowych.
Elementy musztry ogólnej wymagają dużego zaangażowania słuchaczy, którzy do tej pory w przeważającej większości nie mieli żadnego kontaktu z formacjami mundurowymi. Do czasu, gdy w Polsce obowiązkowa była zasadnicza służba wojskowa, policjanci trafiający na szkolenie zawodowe podstawowe po służbie wojskowej mieli już opanowane podstawowe elementy musztry. W tej chwili całość wiedzy z tego zakresu przekazują dowódcy poszczególnych Kompanii w pierwszych tygodniach szkolenia.

(11.2.2014)