Współpraca z klasami policyjnymi (AUDIO)

image Podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenie kierunków działań na przyszłość – to cel spotkania dyrektorów pomorskich szkół z klasami policyjnymi, które podpisały umowy o współpracy ze Szkołą Policji w Słupsku. Z szefami placówek oświatowych spotkał się w Klubie Słuchacza komendant Szkoły insp. Jacek Gil.

W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół z Białego Boru, Malborka i Słupska. W trakcie spotkania omawiano między innymi zakres policyjnej wiedzy, która prezentowana jest uczniom podczas zajęć w poszczególnych szkołach. Rozmowy prowadzone były kontekście przygotowywanych zmian, które usystematyzowałyby kształcenie młodzieży w zakresie wiedzy policyjnej.
W tej chwili przygotowywany jest projekt rozporządzenia dotyczący minimum programowego, które powinno być zrealizowane klasach policyjnych. Według projektu, absolwenci klas policyjnych, w których zrealizowany zostanie określony program, mogliby otrzymać kilka punktów preferencyjnych w trakcie procedury doboru kandydatów do służby w Policji.

Andrzej Pastuszek
dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
w Białym Borze

(pobierz)

W trakcie dyskusji mówiono również o wybranych aspektach wiedzy policyjnej, która nie naruszając tajników policyjnego rzemiosła, przynosi uczniom już tej chwili wymierne korzyści. Do zagadnień takich należy między innymi udzielanie pierwszej pomocy - w tym z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED oraz elementy musztry i ćwiczeń sportowych.
Dyrektorzy szkół zgodnie podkreślali, że uczęszczanie uczniów do klas o profilu policyjnym, to nie tylko dodatkowe przywileje, ale także dodatkowe obowiązki. Uczniowie poznają powiem podstawowe akty prawne, takie jak Konstytucja RP czy poszczególne kodeksy, które wyraźnie określają obowiązki każdego obywatela wobec Państwa, a także sankcje za ich nieprzestrzeganie.

Leszek Forysiak
zastępca dyrektora Zespołu Szkół Mechaniczno-Logistycznych
w Słupsku

(pobierz)

Dyrektorzy placówek, z którymi współpracuje słupska Szkoła Policji zgłaszali również propozycję organizowania w klasach policyjnych, w ostatnim roku nauki, przynajmniej raz w semestrze testu sprawności fizycznej dla uczniów, dzięki któremu każda osoba mogłaby praktycznie sprawdzić poziom swojej kondycji fizycznej. Inną ze zgłaszanych propozycji była organizacja testów wiedzy, w których pytania byłyby zbliżone do tych, zawartych w teście, który rozwiązują kandydaci do Policji.

(2.12.2013)