Litewsko-polskie rozmowy

imageWspółpraca między Szkołami Policji i wymiana doświadczeń w zakresie szkolenia słuchaczy - to niektóre z tematów poruszanych w trakcie roboczej wizyty delegacji Szkoły Policji Litwy, która przyjechała do Szkoły Policji w Słupsku. W pierwszym dniu wizyty litewscy goście zapoznawali się z funkcjonowaniem najstarszej polskiej policyjnej szkoły.

W trakcie wizyty prowadzone są rozmowy na temat współpracy obu Szkół Policji. Wśród propozycji jest między innymi wymiana słuchaczy oraz kadry. W trakcie takich wizyt policjanci zapoznawaliby się z system prawnym sąsiedniego państwa a także sposobem pełnienia służby przez policjantów. Dalszym wymiernym efektem takich działań mogłyby być wspólne patrole polsko-litewskie pełniące służbę w pasie przygranicznym zarówno po stronie polskiej jak i po litewskiej. W tej chwili są to jednak tylko możliwe formy współpracy. Konkretne decyzje mają zapaść we wtorek, w czasie rozmów Komendantów obu Szkół Policji. Szefowie placówek określić mają zakres i charakter przyszłej współpracy.

W trakcie dzisiejszego powitania w Klubie Słuchacza komendant Szkoły Policji Litwy Darius Grebliauskas podkreślił, że strona litewska z zadowoleniem przyjmuje deklarację chęci współpracy.
- Nasz Szkoła jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała po odzyskaniu w 1991 roku przez Litwę niepodległości. W tej chwili Szkoła Policji funkcjonuje w czterech miastach: Trokach, Kłajpedzie, Kownie i Wilnie. Dziękujemy za zaproszenie do Słupska. Mam nadzieję, że w ciągu tej wizyty będziemy mogli poznać się bliżej - powiedział komendant Szkoły Policji Litwy.
Litewscy goście zwiedzali dziś obiekty dydaktyczne a także zapoznawali się z systemem szkolenia polskich policjantów.

Kontakty policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku z policjantami litewskimi mają już swoją kilkuletnią historię. W styczniu 2007 roku w trakcie wizyty litewskich gości w Słupsku rozmawiano już o współpracy między Szkołami. Wtedy jednak potrzebna była jeszcze ratyfikacja umów zawartych między rządami Litwy i Polski. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku prowadzili także szkolenia dla litewskich stróżów prawa. O szczegółach jednego z takich szkoleń można przeczytać tutaj.

(12.12.2011)