Polscy policjanci w Chorwacji

image Na chorwackich wybrzeżach rozpoczęli służby polscy policjanci, wśród nich jest między innymi podkom. Anna Młynarczyk, która w tym roku towarzyszyła delegacji Akademii Policji w Zagrzebiu, goszczącej z roboczą wizytą w słupskiej Szkole Policji.

Służby polskich policjantów w Chorwacji odbywają się corocznie w sezonie letnim w ramach akcji „Bezpieczny sezon turystyczny”. Od 2006 roku policjanci z państw, których turyści w największej liczbie przyjeżdżają latem do Chorwacji, pełnią służby w międzynarodowych patrolach. W tym roku, od 1. lipca w Chorwacji pełni służbę czwórka polskich policjantów. Dwoje z nich można zobaczyć na ulicach Zadaru, a dwoje kolejnych pełni służbę w Drogirze, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim. Lokalizacja polskich patroli została umiejscowiona tam, gdzie na letni wypoczynek przyjeżdża jak najwięcej turystów.

imageO współpracy szkoleniowej związanej między innymi z przygotowywaniem do służby w Chorwacji polskich policjantów rozmawiali w tym roku w Słupsku Želimir Radimilović - komendant Akademii Policji w Zagrzebiu i insp. Jacek Gil – komendant Szkoły Policji w Słupsku. Jednym z zamierzeń jakie stawiają przed sobą władze słupskiej Szkoły Policji jest stworzenie programu szkoleniowego dla policjantów wyjeżdżających do pełnienia służby na terenie Chorwacji. W trakcie minionych wakacji w Zadarze, nad wybrzeżem Adriatyku, w ramach projektu "Bezpieczny sezon turystyczny", wspólnie z policjantami chorwackimi, służbę pełniło kilku polskich policjantów.

Szkolenie w Słupsku policjantów wyjeżdżających do Chorwacji byłoby poszerzeniem aktualnej działalności Szkoły w zakresie przygotowywania policjantów do służb po za granicami Polski. Słupska placówka, jako jedyna w kraju przygotowuje policjantów do udziału w misjach zagranicznych.
Kontakty słupskiej Szkoły Policji z Akademią Policji w Zagrzebiu rozpoczęły się od podpisania w ubiegłym roku deklaracji woli współpracy pomiędzy Akademią Policyjną i Szkołą Policji. Nawiązuje to do międzyrządowej umowy podpisanej przez Chorwację i Polskę, a dotyczącej wspólnego zwalczania przestępczości.

(15.7.2014)