Aktualności

Kolejni ratownicy i menedżerowie

image Kolejne dwa kursy specjalistyczne zakończyły się w murach słupskiej Szkoły Policji. Funkcjonariusze z jednostek terenowych doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Program kursu specjalistycznego dla policjantów recertyfikujących uprawnienia do wykonywania zadań związanych z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy realizowany jest tylko przez dwie szkoły policyjne w kraju: w Legionowie i w Słupsku.
Szkolenie podzielone jest na dwie części. W pierwszej policjanci uczestniczą w ćwiczeniach praktycznych mających na celu przypomnienie i usystematyzowanie wiedzy. W drugim dniu wszyscy uczestnicy szkolenia przystępują do egzaminu teoretycznego (testu wiedzy), a po jego zaliczeniu – do części praktycznej.

Policyjni ratownicy, którzy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym, otrzymali w piątek po południu świadectwa ukończenia kursu i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytułu ratownika.
Zaświadczenia są ważne przez okres 3 lat od dnia ich wydania. Przed upływem tego terminu każdy z policyjnych ratowników jest zobowiązany do złożenia kolejnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

image Kolejne z zakończonych w piątek szkoleń to warsztaty dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W zajęciach uczestniczy 12-osobowa grupa policjantów.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostały wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji. Zdobyta wiedza i ćwiczone umiejętności pozwolą uczestnikom kursu na diagnozę sytuacji trudnych w służbie i podjęcie rozmowy z podwładnym w celu ich wyeliminowania.

Specjalistyczne kursy są jedynie niewielkim procentem działalności szkoleniowej. Największą część procesu dydaktycznego zajmuje szkolenie nowo przyjętych do służby policjantów, którzy obowiązkowo muszą ukończyć z wynikiem pozytywnym szkolenie podstawowe umożliwiające podjęcie normalnej policyjnej służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

(16.3.2015)

Powrót na górę strony