Niemiecko-polska współpraca Szkół Policji

imageKolejna grupa słuchaczy kursu podstawowego gościła w Wyższej Zawodowej Szkole Policji w Oranienburgu. Wizyty polskich policjantów w niemieckiej uczelni odbywają się w ramach porozumienia podpisanego pomiędzy Komendantem słupskiej Szkoły i Prezydentem placówki w Oranienburgu.

Podczas pobytu słuchacze naszej Szkoły mieli okazję zapoznać się z systemem kształcenia funkcjonariuszy Policji niemieckiej. Szkolenie naszych kolegów zza Odry trwa dwa i pół roku i pozwala na gruntowne przygotowanie kandydata do wykonywania tego trudnego zawodu. Metodyka kształcenia jest bardzo zbliżona do rozwiązań dydaktycznych funkcjonujących w naszym kraju. Bardzo duży nacisk jest kładziony na zajęcia praktyczne i wykorzystanie aktywizujących metod nauczania.

Polscy policjanci mieli również okazję zapoznać się z działalnością jednostek terenowych Policji niemieckiej. Problemy, które muszą rozwiązywać nasi koledzy są jednak bardzo zbliżone do problemów z jakimi boryka się polska Policja. Również wypracowane sposoby ich rozwiązywania są bardzo pobobne.
Szczególnie miłym akcentem pobytu była możliwość zwiedzenia najciekawszych zakątków Poczdamu i Berlina. Szczególne wrażenie wywarła wizyta w gmachu Parlamentu Niemieckiego – Deutscher Bundestag. Taras widokowy na budynku Reichstagu pozwala na podziwianie przepięknej panoramy niemieckiej stolicy.

Pobyt w Wyższej Szkole Policji w Oranienburgu dla młodych adeptów sztuki policyjnej to również ciekawa lekcja historii. Szkoła jest zlokalizowana na terenie byłych koszar SS, które stanowiły cześć obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. W ten sposób naszym niemieckim kolegom udało się połączyć edukację z wychowaniem obywatelskim.

(24.9.2012)