Aktualności

Interwencja i postrzelenie słuchacza

image Wejście do pomieszczeń i zatrzymywanie uzbrojonych przestępców, którzy oddają strzały w kierunku funkcjonariuszy - to ćwiczenia młodych policjantów, które prowadzone były w obiektach symulacyjnych słupskiej Szkoły Policji. Ćwiczenia odbywały się w ramach programowych zajęć z zakresu bezpieczeństwa osobistego policjanta, a w trakcie działań wykorzystywano specjalną amunicję barwiącą.

Wszystkie symulacje, w których uczestniczą młodzi adepci policyjnego rzemiosła muszą być maksymalnie zbliżone do realiów codziennej służby prewencyjnej pełnionej na naszych ulicach. Jednym z elementów, wykorzystywanych podczas zajęć, jest system amunicji barwiącej FX.
Każdy wystrzeliwany pocisk to mały plastikowy pojemniczek z farbą, który po trafieniu w cel rozpada się pozostawiając widoczny ślad trafienia. Zaletą tego sytemu jest możliwość wykorzystywania podczas zajęć specjalnie przystosowanej broni, co pozwala słuchaczom na wyrobienie określonych nawyków i zachowań oraz wyćwiczenie tak zwanej pamięci mięśniowej.
Dodatkową zaletą jest fakt, że każde trafienie powoduje nieznaczny ból, przez co uczestnicy podświadomie wykorzystują przyswojone wcześniej reguły bezpiecznego poruszania się w miejscach, w których znajduje się niebezpieczna, uzbrojona osoba. Prędkość początkowa wystrzeliwanego pojemniczka z farbą przekracza 100 m/s.

imageW trakcie zajęć, w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, słuchacze mają możliwość weryfikacji dotychczas nabytej wiedzy i umiejętności. Ćwiczenia ze specjalistycznym systemem treningowym odbywają się zawsze pod koniec szkolenia. Policyjni wykładowcy mogą dzięki temu ocenić stopień przyswojenia policyjnej wiedzy, a także skorygować ewentualne nieprawidłowości. Sami słuchacze natomiast uzyskują obiektywną odpowiedź na pytanie, czy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia są w stanie w sposób prawidłowy przeprowadzić interwencję. W roli uzbrojonych przestępców występują wykładowcy, którzy również oddają strzały w kierunku interweniującego patrolu.

Przebieg ćwiczenia słuchaczy prowadzących interwencję w obiekcie symulacyjnym „Przyziemie 1” jest na bieżąco obserwowany za pośrednictwem sytemu kamer przez pozostałych policjantów z plutonu. Daje to możliwość natychmiastowego wskazywania newralgicznych zachowań pozostałym słuchaczom, którzy na monitorach obserwują działanie swoich kolegów.
Ćwiczenia prowadzone są w kompletnym zaciemnieniu, a jedynym źródłem światła wykorzystywanym przez słuchaczy są latarki taktyczne. Dodatkowo w pomieszczeniach odtwarzane są dekoncentrujące dźwięki; jest też możliwość krótkotrwałego włączania silnych reflektorów utrudniających widoczność.

(12.2.2014)

Powrót na górę strony