Wizyta wykładowców Szkoły Policji w Estonii

image Funkcjonariusze Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Słupsku odwiedzili swoich kolegów z Estonii. Podróż do leżącego blisko 1000 km od Słupska Tallina była kolejnym etapem projektu Leonardo da Vinci „Bezpieczeństwo na drogach - wymiana doświadczeń źródłem wiedzy i dobrych pomysłów” przygotowanego przez Szkołę Policji w Słupsku.

Policyjni wykładowcy ze Słupska w czasie wizyty przyglądali się pracy estońskich kolegów, odwiedzili między innymi uniwersytet kształcący przyszłych policjantów. Tam zapoznali się z system szkolenia funkcjonariuszy. Policjanci uczestniczyli też w naradzie dotyczącej bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Jak się okazało jednym z głównych priorytetów w Estonii jest bezpieczeństwo na drogach, stąd też podczas pobytu szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom ruchu drogowego.

Rozwiązania dotyczące infrastruktury drogowej wykorzystywane przez Estończyków wzbudziły duże zainteresowanie naszej delegacji. Trzeba przyznać, że migające światło zielone w sygnalizatorze S-1 przed zapaleniem się światła żółtego, czy też usunięcie z pasa drogowego drzew to rozwiązania znacząco poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a jednocześnie niewymagające dodatkowych nakładów finansowych.
Na marginesie warto zaznaczyć, że migające zielone światło występowało w polskich sygnalizatorach w latach `70 ubiegłego wieku.

Wykładowcy odwiedzili również funkcjonariuszy, którzy w codziennej służbie zajmują się bezpieczeństwem na drodze. Zaprezentowany przez nich sprzęt, wykorzystywany podczas służby, wzbudził duże zainteresowanie naszej delegacji. Nowoczesne urządzenia do pomiaru prędkości, zamontowane w samochodach służbowych i motocyklach, środki techniczne wykorzystywane podczas obsługi zdarzeń drogowych, a także wagi najazdowe to tylko część akcesoriów będących na wyposażeniu estońskiej „drogówki”.

Pobyt, choć bardzo krótki, okazał się owocny. Każdy z uczestników zdobył nowe doświadczenia, które w wielu przypadkach mogłyby zostać wykorzystane w naszym kraju. Uczestnicy z niecierpliwością oczekują kolejnego, tym razem na Litwę, który planowany jest na połowę grudnia.

Logo programu.

Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.

(29.11.2012)