Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń

image W ogólnopolskim konkursie „Bezpieczna Szkoła - bezpieczny uczeń” biorą udział placówki oświatowe ze Słupska, z którymi współpracuje Szkoła Policji. Wykładowca naszej Szkoły przygotował serię wykładów dla uczniów Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego im. dr Jerzego Krzysztofowicza.

Celem konkursu jest popularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, jaką jest uczeń-obywatel, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie i obyczajach. W realizacji 10 zadań konkursowych, oprócz pedagogów szkolnych, biorą także udział specjaliści z innych instytucji jak chociażby z Akademii Pomorskiej, kuratorzy zawodowi, przedstawiciele Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku.

Przedstawicielem Szkoły Policji w tym programie był kom. Arkadiusz Gliszczyński - wykładowca Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, który przeprowadził wykłady na temat „Przestrzeganie prawa jako obowiązek każdego, także ucznia”.
Zajęcia obejmowały prezentację podstawowych informacji dotyczących demoralizacji i przestępczości nieletnich, zatrzymania i praw zatrzymanego nieletniego, środków zapobiegania i zwalczania demoralizacji oraz przestępczości nieletnich.
Drugi cykl wykładów, zrealizowanych przez naszego wykładowcę, obejmował wybrane zagadnienia prawa karnego zarówno materialnego jak i procesowego w tym: zasady odpowiedzialności karnej, okoliczności wyłączające odpowiedzialność karną, kary i środki karne, podstawy prawne i faktyczne zatrzymania osób ich prawa oraz środki przymusu.

(4.4.2012)