Aktualności

Codzienna praca dzielnicowego

image Obchód dzielnicy, udzielanie pomocy komornikowi przy czynnościach egzekucyjnych, rozwiązywanie konfliktów rodzinnych ofiar przemocy domowej, spotkania z uczniami szkół podstawowych i średnich - to tylko przykładowe zajęcia, którymi zajmuje się na co dzień dzielnicowy I Komisariatu Policji w Słupsku sierż. Andrzej Hurko.
Policjant spotkał się ze słuchaczami kursu podstawowego, aby przybliżyć młodym funkcjonariuszom praktyczne aspekty udzielania pomocy bądź asysty uprawnionym organom podczas prowadzenia czynności egzekucyjnych.

W ramach wolnego czasu słuchacze kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji mieli możliwość udziału w spotkaniu z dzielnicowym słupskiego komisariatu w ramach, którego mogli zapoznać się z pracą dzielnicowego. Wśród wielu zadań i ciążących na dzielnicowym obowiązków należy udzielanie pomocy bądź asysty komornikowi czy innym organom egzekucyjnym.
Organy Policji mogą występować w roli organów egzekucyjnych i stosować wobec zobowiązanego określone środki egzekucyjne. Najczęściej jednak występują one w roli organów asystujących, udzielających egzekutorowi pomocy lub asysty w trakcie prowadzonej przez niego egzekucji.
Na ten temat, a także na temat arkanów pracy dzielnicowego słuchacze kursu podstawowego Szkoły Policji w Słupsku mieli przyjemność porozmawiać z sierż. Andrzejem Hurko - od kilku lat opiekującym się jako dzielnicowy rejonem ulicy Długiej w Słupsku.

Wykładowca przedstawił młodym policjantom istotę i cel postępowania egzekucyjnego, kiedy następuje wszczęcie egzekucji, na czym polega rola policjanta podczas udzielania pomocy organowi egzekucyjnemu i egzekutorowi. Niezwykle cennym elementem spotkania był moment, w którym sierżant opisywał własne doświadczenia związane z przeprowadzaniem tych czynności. Dodatkowo słuchacze mogli zapoznać się z przyniesioną przez niego dokumentacją związaną z postępowaniem egzekucyjnym.

W trakcie dyskusji słuchaczom nasuwało się wiele pytań związanych z udzielaniem pomocy, jak i samym charakterem pracy dzielnicowego. Zaproszony gość nie tylko bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie zadawane pytania, ale także zachęcał do dyskusji, dzielił się swoim niezwykle bogatym doświadczeniem zawodowym. Opowiadał z pasją, jak bardzo interesująca jest praca dzielnicowego, ponieważ jednocześnie ma możliwość współpracy z różnymi instytucjami, ma szansę poznać problemy osób, które zamieszkują rejon będący pod jego opieką, a także to chwile w których można przeżyć wiele zaskakujących nieprzewidzianych sytuacji, pracując zarówno w mundurze, jak również w stroju cywilnym.
Spotkanie zakończyło się oklaskami, które były wyrazem uznania i podziękowania sierż. Andrzejowi Hurko za spotkanie. Mamy nadzieję, że nie była to jego ostatnia wizyta.

Spotkanie z dzielnicowym zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno – Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(15.3.2013)

Powrót na górę strony