Policjanci z wizytą w Zakładzie Karnym

image Specyfika pracy funkcjonariuszy służby więziennej oraz formy oddziaływań wychowawczych, stosowanych w resocjalizacji przebywających tam osadzonych - to temat wizyty wykładowców Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego słupskiej Szkoły Policji w Zakładzie Karnym w Czarnem. Wzajemne wizyty funkcjonariuszy są możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu między szefami obu placówek.

Zakład Karny w Czarnem jest placówką typu zamkniętego. Karę pozbawienia wolności odbywa tam ponad 1300 osób, z których duża część to osoby skazane za przestępstwa o dużym ciężarze gatunkowym. Duże i hermetyczne skupisko ludzi spowodowało wytworzenie się na terenie zakładów karnych w całej Polsce specyficznego środowiska nazywanego „podkulturą więzienną”. Uczestnikom spotkania w ramach wykładu multimedialnego zaprezentowano zasady obowiązujące w podkulturze więziennej.

Obecnie karę pozbawienia wolności w polskich zakładach karnych odbywa prawie 80 tys. osób. Wielu ze skazanych w warunkach izolacji przebywa przez kilka lub kilkanaście lat. Pracownicy Służby Więziennej muszą być profesjonalnie przygotowani do wykonywania zadań w tak specyficznym środowisku. Podczas wizyty dyrektor Zakładu Karnego ppłk. Wojciech Brzozowski bardzo szczegółowo omówił funkcjonowanie tego środowiska oraz zasadę odbywania kary pozbawienia wolności - najsurowszej ze wszystkich, jakie przewiduje polski Kodeks karny.

imageOrzekanie kary pozbawienia wolności powinno być formą ostateczną. Jej celem jest z jednej strony izolacja osoby od reszty społeczeństwa, ale przede wszystkim podjęcie działań umożliwiających powrót skazanego do społeczeństwa po odbyciu kary pozbawienia wolności. Zasady wykonywania kary zostały określone w Kodeksie karnym wykonawczym, gdzie szczegółowo określono cele, jakie powinna spełniać.

Podczas wizyty wykładowcy dokonali analizy przepisów regulujących odbywanie kary pozbawienia wolności jak również organizacji systemu penitencjarnego w Polsce. Przekazane wiadomości zostaną wykorzystane przez wykładowców podczas zajęć dydaktycznych i szkoleń zewnętrznych w jednostkach terenowych Policji. Obowiązkiem policjanta, a szczególnie wykładowcy, jest ciągłe podnoszenie swoich umiejętności i wiedzy w różnych obszarach funkcjonowania naszego społeczeństwa, którego elementem są również zakłady penitencjarne i przebywający tam osadzeni.

(12.11.2014)