PARAMEDYK - słupskie akcenty cz. 2

image Wykładowcy Szkoły Policji byli autorami specjalistycznego toru przeszkód – jednej z konkurencji podczas zakończonych właśnie VII Zawodach z Ratownictwa Taktycznego „Paramedyk”. Nasi reprezentanci byli także sędziami konkurencji, a jeden z nich wygłosił również wykład podczas towarzyszącego zawodom seminarium.

„Paramedyk” to największa tego typu impreza w Polsce dla służb mundurowych. Zadania odbywają się w różnych miejscach i obiektach Trójmiasta. Udział w imprezie biorą 23 drużyny, reprezentujące różne służby mundurowe: Wojsko Polskie, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczną i Służbę Więzienną.

Podinsp. Krzysztof Plumbaum i sierż. sztab. Michał Kurdziel byli autorami specjalistycznego toru przeszkód, który pokonać musiały wszystkie zespoły. Oprócz pokonywania przeszkód terenowych należało przez każdą z nich przetransportować osobę poszkodowaną – był to manekin ważący 90 kilogramów. Głównym zadaniem była ewakuacja rannego ze strefy bezpośredniego zagrożenia. W zgodnej opinii przedstawicieli wszystkich służb, trasa toru odzwierciedlała rzeczywiste warunki bojowe, a do jego pokonania należało włożyć ogrom sił.

imageWykładowcy ze Słupska byli także arbitrami podczas rozgrywanych w godzinach nocnych konkurencji na terenie obiektów Politechniki Gdańskiej. W jednym z założeń uzbrojony terrorysta popełnia samobójstwo i rani wielu swoich zakładników. Zadaniem zespołów była ewakuacja rannych ze strefy zagrożenia, przeprowadzenie segregacji rannych pod kątem odniesionych obrażeń oraz ewakuacja do strefy bezpiecznej.
Nasi wykładowcy oceniali wykonywanie poszczególnych zadań pod kątem wdrożenia procedur ratownictwa taktycznego.

Ćwiczeniom turniejowym towarzyszył także pierwszy w Polsce pokaz systemu „Cut Suite” chirurgicznego symulatora, który pozwala na żywym pozorancie dokonać oceny i zabezpieczenia różnego rodzaju ran od oparzeń poprzez złamania i wytrzewienia, aż do amputacji. W rolę pozoranta wcielił się nasz wykładowca - sierż.sztab. Michał Kurdziel. Szerszą relacje z tego przedsięwzięcie przedstawimy na początku przyszłego tygodnia.

W zakończonej 7. edycji „Paramedyka” wyróżnienia otrzymały zespoły: Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Bydgoszczy; Centralnego Bura Śledczego z Warszawy oraz Wydziału Realizacyjnego z Warszawy. W zawodach nie stosuję się klasyfikacji miejsc najlepszych drużyn. W każdej edycji przyznaje się tylko trzy wyróżnienia.

(10.10.2014)