IV Turniej Prawno-Kryminalistyczny

image Już po raz czwarty słuchacze kursu podstawowego rywalizowali ze sobą w kolejnej edycji „Turnieju prawno-kryminalistycznego”, którego organizatorami są wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej. Zmagania słuchaczy odbywały się popołudniami, po zakończonych planowych zajęciach dydaktycznych, a udział w nich był dobrowolny.

Celem turnieju było sprawdzenie wiedzy prawno-kryminalistycznej słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego, a także propagowanie doskonalenia zawodowego wśród policjantów z zakresu wiedzy prawno-kryminalistycznej.

Turniej obejmował szeroką gamę zagadnień, wśród których znalazły się między innymi: elementy wstępu do prawoznawstwa, część ogólna i szczególna prawa karnego materialnego i prawa wykroczeń, postępowanie na miejscu zdarzenia do chwili oględzin, przesłuchanie świadka oraz przeszukanie osoby, pomieszczeń i rzeczy.
W turnieju wzięło udział po pięciu słuchaczy z plutonów wchodzących w skład Kompanii VII i Kompanii VIII - łącznie 50 słuchaczy.

imageW pierwszym, eliminacyjnym dniu turnieju, uczestnicy rozwiązywali test wiedzy prawno-kryminalistycznej składający się z 40 pytań o różnej skali trudności. Każde pytanie posiadało cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Do II etapu, w kolejnym dniu turnieju, przystąpiło 10 słuchaczy, którzy uzyskali największą ilość punktów z testu wiedzy. Etap II składał się z dwóch zadań praktycznych. Pierwsze polegało na dokonaniu kwalifikacji prawnej w oparciu o 8 założeń dotyczących przestępstw z Kodeksu karnego, wykroczeń z Kodeksu wykroczeń oraz przestępstw i wykroczeń z ustaw szczególnych.
W zadaniu drugim należało dokonać oceny poprawności sporządzonej dokumentacji, każdy ze słuchaczy miał wskazać błędy i uchybienia w dokumentacji, którą otrzymał.

Wyniki końcowe, po podliczeniu wszystkich punktów z trzech zadań (testu wiedzy i dwóch zadań praktycznych) kształtują się następująco:

1. miejsce  post. Michał Bucki    Kompania VII, pluton 5
               2. miejsce  post. Paweł Buch    Kompania VII, pluton 5
               3. miejsce  post. Marcin Skoneczny    Kompania VII, pluton 3

O drugim miejscu zdecydowała ilość punktów uzyskanych z testu wiedzy. Zwycięzcy turnieju, w ostatnim dniu szkolenia podstawowego, podczas uroczystego zakończenia w auli Szkoły, otrzymają z rąk Komendanta Szkoły okolicznościowe dyplomy.

(15.3.2013)