Kurs specjalistyczny w zakresie taktyki i technik interwencji

image W słupskiej Szkole Policji ruszyła czwarta tegoroczna edycja kursu specjalistycznego w zakresie taktyki i technik interwencji. Do postępowania kwalifikacyjnego przystąpiło 20 policjantów z całej Polski, z czego ocenę pozytywną uprawniającą do uczestnictwa w szkoleniu uzyskało 15 funkcjonariuszy. To stacjonarne szkolenie należy do najbardziej wymagających pod względem sprawnościowo-wydolnościowym spośród wszystkich szkoleń prowadzonych przez polską Policję.

Celem kursu jest przygotowanie policjantów do samodzielnego prowadzenia zajęć w zakresie kształtowania sprawności fizycznej oraz umiejętności stosowania taktyki i technik interwencji. Kurs trwa 20 dni szkoleniowych i obejmuje kilka płaszczyzn kształcenia. Słuchacze rozwijają swoją ogólną i specjalistyczną sprawność fizyczną. Uczą się i doskonalą zagadnienia związane ze stosowaniem siły fizycznej oraz innych środków przymusu bezpośredniego, takich jak na przykład pałka służbowa czy kajdanki. W ramach podnoszenia umiejętności z zakresu taktyki interwencji słuchacze ćwiczą bezpieczne posługiwanie się bronią palną w sytuacjach zatrzymania niebezpiecznych osób znajdujących się w pomieszczeniach lub poruszających się pojazdem. Kursanci podnoszą również poziom wiedzy zawodowej potrzebnej do właściwego przeprowadzania interwencji. Integralną częścią kursu są zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym, iż absolwenci szkolenia przewidziani są do samodzielnego prowadzania zajęć w swoich jednostkach macierzystych zapoznają się z różnymi zagadnieniami z zakresu dydaktyki, a następnie nabywają swój warsztat instruktorski poprzez prowadzenie lekcji pokazowych. Podczas kursu specjalistycznego słuchacze korzystają z bogatej bazy dydaktycznej. Do ich dyspozycji wchodzą zarówno obiekty sportowe takie jak siłownia czy sale do sportów walki jak i również obiekty symulacyjne, które pozwalają maksymalnie urealnić ćwiczenia różnych sytuacji interwencyjnych.

Kurs kończy się wieloetapowym egzaminem w skład, którego wchodzą: umiejętności z zakresu taktyki i technik interwencji, przeprowadzenie interwencji policyjnej oraz samodzielne prowadzenie zajęć dydaktycznych.

(9.08.2013)