Aktualności

Policjanci szkolą funkcjonariuszy Straży Leśnej

image Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku przeprowadzili dwudniowe ćwiczenia dla funkcjonariuszy Straży Leśnej. Zajęcia poświęcone środkom przymusu bezpośredniego zorganizowano w Ośrodku Lasów Państwowych w Orzechowie koło Ustki.

Udział w zajęciach i ćwiczeniach wzięli funkcjonariusze Straży Leśnej z terenu województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Pierwsza, teoretyczna część zajęć dotyczyła omówienia przepisów dotyczących użycia i wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Nadkom. Sebastian Kamiński omówił w trakcie wykładu poszczególne przypadki użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym również broni palnej.
W części praktycznej natomiast strażnicy, pod kierunkiem podinsp. Krzysztofa Dzikonia, ćwiczyli zatrzymywanie i przeszukanie osoby oraz posługiwanie się pałką służbową.
Szkolenie odbyło się na mocy porozumienia podpisanego przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i Komendanta Szkoły Policji w Słupsku. Jak podkreślali sami strażnicy zajęcia znacząco wpłynęły na wzrost poziomu ich wiedzy oraz umiejętności.

imageUprawnienia funkcjonariuszy Straży Leśnej określa Ustawa o lasach z 28 września 1991 roku. Według zapisów ustawowych Strażnik leśny może, wobec osób uniemożliwiających wykonywanie przez niego czynności określonych w ustawie, stosować środki przymusu bezpośredniego w postaci:
• siły fizycznej, przez zastosowanie chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku,
• pałki służbowej,
• chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazu,
• kajdanek zakładnych na ręce,
• paralizatorów elektrycznych,
• psa służbowego.

Jeżeli zastosowanie wymienionych środków przymusu bezpośredniego okaże się niewystarczające, strażnik leśny ma prawo użycia broni palnej w następujących przypadkach:
• w celu odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie własne lub innej osoby,
• przeciwko osobie, która wezwana do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzędzia nie zastosuje się do tego wezwania, a jej zachowanie wskazuje na bezpośredni zamiar ich użycia przeciwko niemu lub innej osobie,
• przeciwko osobie, która usiłuje przemocą odebrać broń.

Strażnicy leśni przy wykonywaniu swoich zadań mają między innymi prawo do: legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, jak również świadków przestępstwa lub wykroczenia, w celu ustalenia ich tożsamości; nakładania oraz pobierania grzywien w drodze mandatu karnego; zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Jednostki Straży Leśnej w Lasach Państwowych funkcjonują jako posterunki w nadleśnictwach oraz jako grupy interwencyjne w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.

(20.10.2014)

Powrót na górę strony