Aktualności

Kolejny wniosek wysłany do Leonardo da Vinci

image Kolejny projekt edukacyjny Szkoły Policji w Słupsku został skierowany do programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Leonardo da Vinci”. Tym razem chcemy zorganizować wymianę doświadczeń i zdobyć nową wiedzę i umiejętności praktyczne w dziedzinie ruchu drogowego, ze szczególnym ukierunkowaniem na formy i sposoby realizacji zajęć z tej problematyki.

Projekt zrealizowany zostanie w formie trzech tygodniowych wyjazdów, 6 przedstawicieli Szkoły Policji w Słupsku do Estońskiej Akademii Policji w Talinie, Litewskiej Akademii Policji w Trokach i Wyższej Szkoły Zawodowej Policji w Oranienburgu w Niemczech.
W ramach projektu, planujemy skorzystać z doświadczeń współpracujących z nami Policji trzech krajów w dziedzinie podnoszenia kwalifikacji specjalistycznych kadry szkoleniowej, odpowiedzialnej za realizację zajęć na kursie podstawowym i zajmującej się problematyką ruchu drogowego. W trakcie trwania projektu uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z teoretyczno-praktycznymi aspektami nauczania ruchu drogowego oraz będą mieli możliwość dokonania porównania stosowanych rozwiązań w sąsiednich krajach.
Wartością dodaną projektu będzie przygotowana przez uczestników koncepcja usprawnienia procesu nauczania i zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Jednym z głównych celów projektu jest wymiana doświadczeń w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć praktycznych przygotowujących do pełnienia przez policjantów służby na drogach oraz wypracowania form zapobiegania negatywnym zdarzeniom drogowym.
Dzięki obserwacji zagranicznych rozwiązań w zakresie organizacji i prowadzenia tego rodzaju zajęć, uczestnicy wymiany zyskają nowe doświadczenia przydatne przy realizacji codziennych zajęć szkoleniowych z policjantami.
Nabędą nowe umiejętności w zakresie praktycznych aspektów pełnienia służby na drogach i przygotują materiały szkoleniowe na potrzeby realizacji wspomnianych kursów oraz na potrzeby polskiej Policji przygotują koncepcje zwiększające bezpieczeństwo na drogach. Dzięki wizytom w różnych policjach dokonać będzie można porównania najlepszych stosowanych u nich rozwiązań i podjąć się próby adaptacji sprawdzonych praktyk do polskich realiów, w tym implementacji najlepszych, zaobserwowanych rozwiązań do systemu szkolenia.

Partnerzy projektu, Szkoły w Tallinie, Trokach i Oranienburgu - podobnie jak szkoła w Słupsku - zajmują się szkoleniem zawodowym policjantów. U wszystkich partnerów problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach funkcjonariuszy do właściwego pełnienia służby oraz pracy w charakterze funkcjonariusza publicznego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na drogach.
Wszystkie instytucje są gwarantem wysokiej jakości szkolenia posiadając duże doświadczenie w tej dziedzinie. Temat projektu zasługuje na poważne potraktowanie ze względu na rosnące w kraju statystyki ilości wypadków i zwiększającej się liczby ofiar śmiertelnych na drogach. W samym tylko 2011 roku na polskich drogach zginęło ponad 4500 osób.

Logo programu.

Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.

Projekt wymiany doświadczeń planujemy realizować od września tego roku do czerwca roku przyszłego. Wizyty u partnerów zagranicznych odbywać się będą od listopada do stycznia, w formie tygodniowego pobytu u każdego z partnerów.

Wyjazdy zaplanowane w projekcie poprzedzone zostaną przygotowaniem kulturowym, pedagogicznym i językowym. Idea projektu łączy w sobie zarówno koncepcję osobistego rozwoju zawodowego uczestników, jak i poprawę systemu kształcenia zawodowego policjantów przez wprowadzanie nowych rozwiązań i dobrych praktyk zaobserwowanych w instytucjach partnerskich. Ponadto zdobyte doświadczenia zaprocentują w tworzeniu lepszych programów prewencyjnych zwiększających bezpieczeństwo na polskich drogach.

(9.2.2012)

Powrót na górę strony