Ze Szkoły Policji w Słupsku do Świnoujścia

image Słuchacze słupskiej Szkoły Policji, którzy wkrótce zakończą swoje szkolenie, odbywają już pierwsze służby pod okiem doświadczanych policjantów z jednostek terenowych. Adeptów policyjnego rzemiosła można spotkać między innymi na ulicach Świnoujścia.

Młodzi policjanci po raz pierwszy uczestniczyli w podejmowaniu czynności służbowych wobec osób naruszających przepisy prawa. W niektórych przypadkach były to interwencje wobec obcokrajowców, dało to słuchaczom naszej Szkoły dodatkowe doświadczenia dotyczące postępowania z cudzoziemcami.
W ramach praktyk słuchacze pełnią służby w systemie trzyzmianowym, wspólnie z policjantami Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, zarówno w patrolach pieszych jak i zmotoryzowanych.
Do głównych zadań, które otrzymują słuchacze, należy między innymi kontrola miejsc i rejonów zagrożonych występowaniem przestępstw, wykroczeń oraz zjawisk patologii społecznej, reagowanie na popełniane czyny zabronione oraz oddziaływanie prewencyjne. Podczas służb kontrolują również rejony ogrodów działkowych pod kątem ujawniania osób poszukiwanych, bezdomnych oraz sprawców przestępstw i wykroczeń

- Praktyki stanowią bardzo dobre uzupełnienie procesu szkolenia podstawowego, słuchacze mają możliwość sprawdzenia nabytych dotychczas umiejętności i wykorzystania wiedzy w codziennej służbie - mówi jeden z opiekunów praktyk kom. Sebastian Kamiński.
- W trakcie służby w Świnoujściu słuchacze uczestniczyli także w działaniach „Trzeźwy poranek”, w czasie których na terminalu promowym kontrolowano pod kątem trzeźwości wszystkich kierowców, którzy przemieszczali się pomiędzy wyspami Wolin i Uznam, to także dodatkowe doświadczenia - dodaje kolejny z opiekunów młodych policjantów podinsp. Krzysztof Nowicki.

W czasie wolnym od służby słuchacze mają również chwilę na zapoznanie się z turystycznymi walorami miasta i najbliższych okolic; zwiedzają między innymi historyczne budowle wojskowe zlokalizowane po polskiej i niemieckiej stronie miasta.

(2.4.2012)