Kolejne karty słupskiej, policyjnej historii

imageNieznane historyczne zdjęcia, z lat `40 XX wieku, ukazujące funkcjonowanie Centrum Szkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku przyniosły kolejne interesujące informacje na temat szkoły, która stała się później zaczątkiem innych policyjnych szkół w Polsce. Posiadamy między innymi zdjęcie drugiego Komendanta Centrum, którego portretu nie było dotychczas w galerii Komendantów ówczesnego Centrum - dzisiejszej Szkoły Policji.

Wizerunek drugiego Komendanta Centrum Wyszkolenia znajduje się na tableu, które wykonali w październiku 1947 roku absolwenci Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych. Placówka ta, obok Szkoły Oficerskiej, wchodziła w skład słupskiego Centrum, a dopiero w połowie lat `50 została wydzielona i przeniesiona ze Słupska do Sułkowic.
Na zdjęciach można zobaczyć elementy tresury psów na terenie Szkoły, która znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Bałtyckiej w Słupsku. Warto również zwrócić uwagę dużą rozpiętość wiekową absolwentów.

Inną ciekawostką jest zdjęcie znanego tresera zwierząt Franciszka Szydełki, który układał zwierzęta występujące w większości polskich filmów. Między innymi Szarika w „Czterech pancernych” oraz zwierząt z filmu „Pustyni i w puszczy”. Sierżant Szydełko, był wówczas instruktorem drużyny II, wchodzącej w skład I-szej Kompanii Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych.

(19.4.2013)