Taktyka i technika interwencji

imageWymiana doświadczeń oraz metod prowadzenia zajęć, a przez to kreowanie wspólnego kierunku szkolenia w szkołach policyjnych – to temat warsztatów, których udział wzięli przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. W spotkaniu, oprócz policyjnych wykładowców udział wzięli również przedstawiciele Biura Operacji Antyterrorystycznych, Służby Celnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz policjanci z Czech, Słowacji i Rumunii.

Warsztaty odbyły się w minionym tygodniu w katowickiej Szkole Policji. W trakcie zajęć omawiano między innymi wykorzystanie elementów sportów, systemów i sztuk walki w szkoleniu policjantów, taktykę i technikę interwencji w stosunku do osób znajdujących się w pojeździe oraz poruszających się pojazdami, a także pierwszą pomoc w warunkach specjalnych.
Przy okazji tych zajęć omówiono szczegółowo jedną z interwencji, którą podejmowali na nadmorskiej plaży gdyńscy policjanci wobec osoby stosującej bierny opór. Interwencji tej towarzyszyło kilkanaście osób filmujących telefonami komórkowymi przebieg wszystkich czynności podejmowanych przez policjantów.

W programie warsztatów, oprócz zajęć na macie, znalazły się również zajęcia na strzelnicy oraz ćwiczenia w obiektach symulacyjnych. W trakcie tych ostatnich zajęć uczestnicy warsztatów musieli podjąć interwencję polegającą na zatrzymaniu niebezpiecznej osoby, która posiadała przy sobie ładunki wybuchowe i groziła ich detonacją. W urealnieniu zajęć pomogli policjanci jednostek antyterrorystycznych, którzy przygotowali kilkanaście minieksplozji detonowanych w trakcie podejmowania działań przez policjantów patrolu.

Gościem specjalnym warsztatów był mistrz olimpijski judo Paweł Nastula, który poprowadził z uczestnikami serię zajęć sportowych na macie. Judoka zaprezentował między innymi możliwość wykorzystania wybranych technik MMA w trakcie interwencji podejmowanych przez policjantów wobec osób stosujących czynny lub bierny opór.
Szkołę Policji w Słupsku reprezentowali podczas warsztatów wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych: podkom. Daniel Krenc i podkom. Jacek Monczak.

(16.7.2013)