Aktualności

73 policyjnych specjalistów

image 73 policyjnych specjalistów z różnych dziedzin zakończyło szkolenie na kursach w słupskiej Szkole Policji. Od dziś w jednostkach terenowych służbę rozpoczęli kolejni specjaliści z zakresu konwojowania, udzielania pierwszej pomocy w warunkach specjalnych i obronności – to tylko niektóre z kursów, których edycje zakończyły się w miniony piątek.

W ramach szkoleń specjalistycznych przygotowaliśmy kolejnych specjalistów z zakresu obronności w kursu dla policjantów i pracowników, którzy realizują zadania obronne w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji. Jednym z celów szkoleniowych jest między innymi usystematyzowanie wiadomości, wypracowanie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. Wśród poruszanych tematów znalazły się także zagadnienia poświęcone udziałowi Policji w zabezpieczaniu rezerw osobowych na które zostały nałożone przydziały organizacyjno-mobilizacyjne. Uczestnicy szkolenia opracowywali przykładowy regulamin i etat jednostki zmilitaryzowanej Policji oraz zasady współdziałania z militarnymi i pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego Państwa. Wszystkie zajęcia realizowane były w specjalistycznej sali wykładowej Wydziału do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych, która została przygotowana do prowadzenia zajęć o tematyce obronnej wykorzystaniem dokumentów o najwyższej klauzuli tajności. W zakończeniu kursu uczestniczył zastępca Dyrektora Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji insp. Andrzej Ostas.

imageZ nowymi wiadomościami i umiejętnościami rozpoczęli dziś służbę w swoich jednostkach absolwenci kursu specjalistycznego dla policjantów Wydziałów Konwojowych. Głównym celem szkolenia było podniesienie poziomu wiedzy, a szczególnie umiejętności z zakresu konwojowania osób, dokonywania i przewożenia ich policyjnymi pojazdami. Kurs ten był po raz pierwszy organizowany przez słupską Szkołę Policji.
Policjanci w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych, doskonalili takie umiejętności jak sprawdzenie osoby w celu odebrania przedmiotów, które mogą być niebezpieczne, i których posiadanie jest zabronione, a mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo konwoju. Pod okiem wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych funkcjonariusze doskonalili również umiejętności z zakresu posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego podczas pełnienia służby konwojowej oraz wykorzystywania radiowozu do przetransportowania osób pozbawionych wolności.
Policjanci w trakcie zajęć mogli przećwiczyć sprawdzone i cieszące się uznaniem, ze względu na skuteczność, techniki przeprowadzania czynności związanych z konwojowaniem osób.

imageWśród absolwentów, który w miniony piątek otrzymali świadectwa ukończenia kursu znajdują się również specjaliści z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych. Zajęcia ukierunkowane były na doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
Zajęcia prowadzone były między innymi w zaciemnionych pomieszczeniach z wykorzystaniem sztucznego dymu i świateł stroboskowych. Policjanci muszą w takiej sytuacji wykorzystać osłony znajdujące się w pomieszczeniu i ewakuować osobę poszkodowaną z miejsca bezpośredniego zagrożenia do tak zwanej strefy bezpiecznej.
Scenariusze ćwiczeń oparto na prawdziwych zdarzeniach, z którymi policjanci mogą mieć styczność podczas wykonywanych działań. W trakcie zajęć przedstawiono też wytyczne ratownictwa taktycznego zgodne z doktryną nauczania jednostek wojskowych NATO. Jednak na potrzeby specyfiki służby policyjnej są one modyfikowane zgodnie z charakterystyką wykonywanych działań.

Świadectwa ukończenia specjalistycznego kursu odebrali też policjanci którzy występować będą przed sądami powszechnymi w charakterze oskarżycieli publicznych oraz policjanci służb kryminalnych – absolwenci kursu specjalistycznego w zakresie pozyskiwania i współpracy z osobowymi źródłami informacji.
Łącznie świadectwa ukończenia kursów specjalistycznych odebrało 73 policjantów.


imageW piątek zakończyła się także teoretyczna część wewnętrznego kursu pedagogicznego dla policjantów z kadry dydaktycznej Szkoły. Głównym zadaniem tego szkolenia jest wprowadzenie uczestników w podstawową problematykę pedagogiczno-wychowawczą oraz wykształcenie elementarnych umiejętności z zakresu metodyki przygotowania i przeprowadzenia zajęć dydaktycznych z uwzględnieniem specyfiki szkolnictwa policyjnego.
Szkoleniem objęci zostali nowo przyjęci pracownicy dydaktyczni Szkoły nieposiadający przygotowania pedagogicznego. Organizatorem szkolenia był Zespół Wsparcia Dydaktycznego, a zajęcia prowadzone były przez doświadczonych pracowników komórek dydaktycznych oraz wykładowców Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.
W drugim, praktycznym etapie szkolenia, który realizowany będzie w tym tygodniu, uczestnicy przeprowadzać będą zajęcia dydaktyczne. Prowadzenie zajęć podlegać będzie samoocenie, ocenie uczestników szkolenia oraz ocenie prowadzących.

(17.3.2014)

Powrót na górę strony