Policjanci w Straży Granicznej

image W konferencji „Wzmocnienie potencjału Straży Granicznej w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, w tym handlu ludźmi” uczestniczyli przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. W trakcie spotkania mówiono o współpracy w obszarze Schengen oraz walce z przestępczością transgraniczną i zorganizowaną, w tym przeciwdziałanie handlowi ludźmi oraz migracji grup przestępczych.

Prelegenci zabierający głos reprezentowali między innymi Departament Polityki Migracyjnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuraturę Generalną, Komendę Główną Straży Granicznej, Fundację „La Strada” oraz Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Wystąpienia koncentrowały się wokół zagadnień dotyczących kulturowych uwarunkowań współpracy funkcjonariuszy Straży Granicznej z cudzoziemcami; kontekstu społeczno-kulturowego w procesie wspierania ofiary handlu ludźmi oraz fenomenu przestępczości granicznej w Polsce.
Część wystąpień poświęcona była działalności zorganizowanych grup przestępczych na polskich granicach; kryminologicznych aspektów handlu ludźmi oraz roli prokuratury w ściganiu przestępstw handlu ludźmi.

Szkolę Policji w Słupsku reprezentował zastępca Komendanta insp. Witold St. Majchrowicz oraz kierownik Zakładu Ogólnozawodowego mł.insp. Piotr Sochacki.
W swoim wystąpieniu Zastępca Komendanta Szkoły Policji zwrócił uwagę na konieczność kształtowania właściwych postaw policjantów w zakresie realizacji zadań ustawowych Policji. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacjach powzięcia informacji o zdarzeniach związanych między innymi z handlem ludźmi.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

(25.6.2015)