Aktualności

Przesłuchania, agresja i dyscyplina - kolejne kursy

imageTrzy kolejne kursy specjalistyczne rozpoczęły się w tym tygodniu w słupskiej Szkole Policji. Swoje umiejętności doskonalą rzecznicy dyscyplinarni oraz policjanci, zajmujący się przesłuchaniami osób. Po raz pierwszy natomiast rozpoczął się w naszej placówce kurs dla policjantów podejmujących interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych.

Słuchaczami kursu, który po raz pierwszy odbywa się w słupskiej Szkole Policji są policjanci służby prewencyjnej, którzy na co dzień podejmują interwencje wobec osób agresywnych i niebezpiecznych. Szkolenie prowadzone wielopłaszczyznowo, aby jak najlepiej przygotować funkcjonariuszy do realizacji swoich zadań.
Policjanci uczą się prowadzenia rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Od właściwej oceny zagrożenia nierzadko zależy bezpieczeństwo policjantów oraz osób postronnych. Kursanci poznają podstawy negocjacji, by trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.

Podczas zajęć z technik interwencji policjanci uczą się i doskonalą umiejętności obezwładniania osób niebezpiecznych. Poznają, jak poprzez wzajemną współpracę z partnerem uzyskać przewagę nawet nad o wiele silniejszym napastnikiem.
Znaczna część szkolenia poświęcona jest zatrzymywaniu osób w pomieszczeniach oraz osób poruszających się pojazdami. Taktyka oparta jest na pracy z bronią palną przygotowaną do użycia. Całe szkolenie uzupełnione jest zajęciami z wyszkolenia strzeleckiego, w trakcie którego policjanci realizują strzelania maksymalnie zbliżone do naturalnych warunków.


imageDrugi z rozpoczętych kursów to „Taktyka i technika przesłuchań”. Uczestniczy w nim 15 policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w pionie dochodzeniowym lub kryminalnym.

W trakcie szkolenia policjanci doskonalą umiejętność prowadzenia rozmów z osobami zgłaszającymi się do Policji z różnego rodzaju informacjami. Szczególny nacisk kładziony jest na przesłuchanie świadka i przesłuchanie podejrzanego. W szkoleniu uczestniczą policjanci z Komend Wojewódzkich Policji w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Opolu, Radomiu oraz z Komendy Stołecznej.

Zajęcia na kursie prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem weneckim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamera, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.

Przy realizacji programu udział biorą wykładowcy, którzy przeszli szkolenie z wynikiem pozytywnym i otrzymali certyfikat uprawniający do prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Idea tego kursu oparta jest na szkoleniach prowadzonych dla Agentów FBI w siedzibie Federalnego Biura Śledczego Quantico. Program szkolenia został opracowany w ramach licencji udzielonej polskiej Policji przez Akademię FBI.


imageKurs rzeczników dyscyplinarnych, który również rozpoczął się w tym tygodniu, przeznaczony jest dla policjantów pełniących lub przewidywanych do pełnienia funkcji rzecznika dyscyplinarnego.

W trakcie szkolenia policjanci doskonalą umiejętność prowadzenia rozmów z osobami zgłaszającymi się do Policji z różnego rodzaju informacjami. Szczególny nacisk kładziony jest na przesłuchanie świadka i przesłuchanie podejrzanego. W szkoleniu uczestniczą policjanci z Komend Wojewódzkich Policji w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Opolu, Radomiu oraz z Komendy Stołecznej.

Rzecznik dyscyplinarny to osoba, która prowadzi postępowania dyscyplinarne wobec policjantów, co do których istnieje podejrzenie naruszenia prawa. W kursie uczestniczy 18 policjantów z komend północnej Polski. W trakcie 5-dniowych zajęć policjanci doskonalić będą swoją wiedze i umiejętności z zakresu prowadzenia postępowań dyscyplinarnych.

Program zajęć przewiduje między innymi analizę akt postępowań dyscyplinarnych a następnie na ich podstawie sporządzanie wybranych pism procesowych. Zajęcia na kursie prowadzą wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej, którzy wcześniej ukończyli specjalistyczne szkolenie organizowane przez Wydział Spraw Osobowych Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.

(8.8.2012)

Powrót na górę strony