Aktualności

Na początku policyjnej służby

Kolejna grupa młodych policjantów zasiliła szeregi Policji. Kurs podstawowy w słupskiej Szkole Policji ukończyło w środę 179 słuchaczy. Dzisiaj po raz pierwszy stawili się do służby w swoich macierzystych jednostkach.

W trakcie uroczystego zakończenia szkolenia, które odbyło się w szkolnej auli, zastępca Komendanta Szkoły pogratulował słuchaczom dobrych wyników końcowych i podkreślił jednocześnie, że teraz codzienna służba na tak zwanej „ulicy” będzie teraz dla nich swoistym egzaminem i weryfikacją zdobytej wiedzy.
Szczególne słowa uznania insp. Witold St. Majchrowicz skierował do post. Jakuba Walczaka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, który jako jedyny uzyskał ocenę bardzo dobrą z całego szkolenia oraz ocenę bardzo dobrą z egzaminu końcowego.

Absolwenci szkolenia przez 29 tygodni zdobywali niezbędną policyjną wiedzę i umiejętności. Ukończenie obowiązkowego szkolenia zawodowego podstawowego uprawnia teraz policjantów do podjęcia służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.


"Służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Art. 25.1. Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji


W uroczystości uczestniczyli też najbliżsi i rodziny słuchaczy, którzy nie kryli dumy, że w ich rodzinie pojawią się osoby noszące policyjny mundur. Przywilej noszenia policyjnej gwiazdy; to również ciężka służba, pełniona niejednokrotnie z narażeniem życia.
Od 1990 roku, w służbie straciło życie ponad 170 policjantów, to najwyższa liczba w polskich formacjach mundurowych, nawet w Wojsku Polskim liczba żołnierzy, którzy w tym samym czasie stracili życie podczas misji bojowych jest o wiele mniejsza.

(23.7.2015)

Powrót na górę strony