Kongres Ratowniczy z policyjnym akcentem

image W II. Kongresie Ratowników Medycznych uczestniczył w charakterze wykładowcy przedstawiciel słupskiej Szkoły Policji. Odbywające się w Krakowie obrady zostały objęte patronatem przez Ministra Zdrowia.

Kongres skupił specjalistów z dziedziny medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego z kraju i zagranicy. Wśród poruszanych zagadnień były między innymi tematy związane z nagłymi stanami alergicznymi i kardiologicznymi u dzieci, zaburzeniami rytmu serca, stanami zagrożenia życia w położnictwie i ginekologii, toksykologią, medycyną pola walki oraz analizą postępowania z pacjentem w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W sesji dotyczącej ratownictwa specjalistycznego wykład pod tytułem „Użycie broni palnej w aspekcie policyjnych działań ratowniczych" wygłosił sierż.sztab. Michał Kurdziel, który w Szkole Policji Słupsku jest również koordynatorem ratownictwa medycznego. Wśród służb mundurowych swoje wystąpienia zaprezentowali między innymi ppłk rez. dr hab. n. med. Waldemar Machała, prof. nadzw. UM w Łodzi oraz Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby PSP mł. bryg. lek. med. Leszek Smolarczyk.

Sierż.sztab. Michał Kurdziel był jedynym przedstawicielem Policji. Spotkanie było ciekawe również z tego względu, że w trakcie wykładów każda ze służb przedstawiła własne zasady działania ratowniczego oraz algorytmy postępowania. W trakcie spotkania poruszono też istotne tematy na przykład w zakresie współdziałania służb podczas wypadków masowych.

(6.10.2014)