Aktualności

Specjaliści od przesłuchań, interwencji i kierowania

image Absolwenci trzech kursów specjalistycznych opuścili w piątek mury Szkoły Policji. Przygotowaliśmy policjantów, którzy będą prowadzić przesłuchania z wykorzystaniem najnowszych technik, podejmować interwencje wobec osób niebezpiecznych oraz pełnić funkcje kierownicze średniego szczebla.

Absolwenci pierwszego ze szkoleń, z zakresu podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych, zdobyli wiedzę z zakresu rozpoznania miejsca i sytuacji przed podjęciem interwencji. Kursanci poznali podstawy negocjacji, aby trafnie zakwalifikować sytuację, w której obligatoryjnie musi być wezwany negocjator, oraz po to, aby nawiązać wstępny kontakt ze sprawcą, co może znacznie ułatwić pracę negocjatora.
Przeważająca część 40-godzinnego szkolenia poświęcona jest ćwiczeniom praktycznym. Słuchacze uczą się, jak zachować bezpieczeństwo nawet w bardzo niebezpiecznych interwencjach, gdy zmuszeni są do działania z bronią przygotowaną do użycia. Podsumowaniem szkolenia były zajęcia nocne, w których słuchacze dokonali zatrzymania osób niebezpiecznych w warunkach ograniczonej widoczności.

imageW piątek zakończył się również kurs specjalistyczny z taktyki i techniki przesłuchań. W trakcie szkolenia słuchacze wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu przygotowanie ich do przesłuchania poznawczego i rozmowy z podejrzanym. Wykładowcy wskazywali na sposoby wykrywania kłamstwa i uczyli konstrukcji pytań zadawanych podczas rozmowy z interesantem. Najważniejsze - i zarazem najtrudniejsze - zadanie słuchacze mieli do wykonania pod koniec szkolenia. Musieli wówczas przeprowadzić rozmowę z podejrzanym w taki sposób, aby przyznał się on do popełnienia przestępstwa.
W rolę pozorantów wcielili się wykładowcy prowadzący zajęcia. Podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są dwa pomieszczenia symulacyjne. W jednym odbywało się przesłuchanie, a w drugim pozostała część uczestników obserwowałs przebieg czynności. Każde ćwiczenie oceniane było przez całą grupę. Podczas tych zajęć słuchacze wykorzystują całą wiedzę i umiejętności, jakie dotychczas posiadali z pracy zawodowej i o jakie poszerzyli je na kursie.

Kolejne z zakończonych dziś rano szkoleń to warsztaty dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Podczas zajęć zaprezentowano wybrane umiejętności zaliczane do „miękkich umiejętności kierowniczych”, których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji.
Wiedza i ćwiczone umiejętności pozwolą przełożonemu na diagnozę sytuacji trudnych w służbie i podjęcie rozmowy z podwładnym w celu ich wyeliminowania.

(21.2.2014)

Powrót na górę strony