Szkoła Policji w ogólnoeuropejskiej akcji

image Punktualnie w południe słupska Szkoła Policji włączyła się w ogólnoeuropejską akcję poświęconą przywracaniu czynności serca. W ramach „European Restart a Heart Day” we wszystkich państwach Europy rozpoczęło się półgodzinne prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), czyli popularne udzielanie pierwszej pomocy.

Akcję na terenie naszego kontynentu zorganizowała Europejska Rada Resuscytacji. W naszym kraju w kampanię podnoszenia świadomości o nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) włączyła się Polska Rada Resuscytacji oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Choć tego rodzaju działania zorganizowano po raz pierwszy, to na podkreślenie zasługuje fakt, że współpraca Szkoły Policji Słupsku z Fundacją Jurka Owsiaka w zakresie ratowania ludzkiego życia trwa od wielu lat, a wymiernym efektem naszych kontaktów jest przekazanie do Szkoły Policji Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych AED. Urządzenia tego rodzaju znajdują się w pomieszczeniach służby dyżurnej w Szkole i na strzelnicy. W ciągu ostatnich kilku lat AED były już wykorzystywane kilkakrotnie do ratowania osób, które nagle zasłabły. Dodatkowe, szkoleniowe egzemplarze, przekazane przez WOŚP wykorzystywane są podczas kształcenia słuchaczy.

W trakcie dzisiejszej akcji działania resuscytacyjne prowadzili słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego oraz wykładowcy. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa prowadzona była nie tylko na fantomach osób dorosłych, ale także dzieci - i co ciekawe - również niemowlaka.
Akcje na terenie Szkoły przygotowali słuchacze z 1 plutonu VIII Kompanii, którymi kierował st.sierż. Michał Kurdziel.

Ulotka
Ulotka z informacjami o akcji (plik .PDF)

Film interaktywny. Pierwsza pomoc: nagłe zatrzymanie krążenia.

(10.10.2013)