Aktualności

Czynności procesowe na miejscu wypadku

image Fakultatywne warsztaty z zakresu czynności procesowych na miejscu wypadku drogowego zorganizowano dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. W roli wykładowców wystąpili tym razem eksperci z Gniezna.

Zadaniem Policji jest zrealizowanie celów postępowania, które można osiągnąć po prawidłowym wykonaniu już pierwszych czynności podjętych na miejscu zdarzenia - dokonanych w ramach tak zwanego zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasu oględzin. Sprawna organizacja ochrony miejsca, szybkość podejmowania pierwszych czynności, dokładność i rzetelność jest warunkiem efektywności dalszych działań wykrywczych.

Celem takiego postępowania jest między innymi ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo; wykrycie i w razie potrzeby ujęcie sprawcy; wyjaśnienie okoliczności sprawy, w tym ustalenie osób pokrzywdzonych i rozmiarów szkody oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu (art. 297 par.1 kpk).
\Aby cel postępowania został zrealizowany w dużej mierze zależy to od pierwszych czynności podjętych na miejscu zdarzenia - dokonanych w ramach tak zwanego zabezpieczenia miejsca zdarzenia do czasów oględzin.

Wykładowcy Szkoły przygotowali dla słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego warsztaty ściśle związane z tą tematyką. Pierwszą część warsztatów poprowadził zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KMP w Gnieźnie kom. Karol Sekula, który omówił zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu przeprowadzenia oględzin.
Drugą część - poświęconą rekonstrukcji oraz analizie wypadków drogowych, przeprowadził biegły sądowy z dziedziny rekonstrukcji i wypadków drogowych inż. Stefan Bobrowski z Gniezna.

Warsztaty zostały przygotowane przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej oraz Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego: asp. Krzysztofa Piaseckiego, st.asp. Krzysztofa Anioła, podinsp. Krzysztofa Kieleckiego, podinsp. Ryszarda Bączyka i podkom. Sławomira Duszyńskiego.

(27.5.2014)

Powrót na górę strony