PARAMEDYK - słupskie akcenty

image Wykładowcy Szkoły Policji biorą udział w rozpoczętej w środę VII edycji Zawodów i Seminarium Ratownictwa Taktycznego „Paramedyk”. Pierwszego dnia, przed południem odbyło się seminarium, w którym występowali prelegenci z środowiska policyjnego i wojskowego. Wśród poruszanej problematyki znalazły się między innymi tematy związane z rozwojem technologii medycznych, różnych sposób tamowania krwotoków, działań ratowniczych w pododdziałach antyterrorystycznych, a także ze stosowaniem opatrunków hemostatycznych.

Podczas seminarium swoje rozwiązania prezentowali przedstawiciele Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Wojskowego Instytutu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Swoje rozwiązania w zakresie szkoleń z ratownictwa taktycznego zaprezentował również Steve Markham ze Stanów Zjednoczonych, były żołnierz, uczestnik wielu misji bojowych w Iraku i Afganistanie.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentują wykładowcy: podinsp. Krzysztof Plumbaum (Zakład Interwencji Policyjnych) i sierż. sztab. Michał Kurdziel (Zakład Ogólnozawodowy). W środę sierż.sztab. Kurdziel wraz z wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mgr Markiem Dąbrowskim wygłosił wykład na temat „TCCC a TECC - w czym tkwi różnica?”. Autorzy prezentacji przedstawili główne cele i założenia ratownictwa taktycznego dla funkcjonariuszy służb, które różnią się od typowej medycyny pola walki. W trakcie seminarium odbył się również pokaz ratownictwa taktycznego w wykonaniu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gdańska.

„Paramedyk” to największa tego typu impreza w Polsce dla służb mundurowych. Zadania odbywają się w różnych miejscach i obiektach Trójmiasta. Udział w imprezie biorą 23 drużyny, reprezentujące różne służby mundurowe: Wojsko Polskie, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczną i Służbę Więzienną. W środę wieczorem rozpoczynają się również pierwsze konkurencje nocne.

W najbliższym czasie relacje z kolejnych dni imprezy.

(8.10.2014)