Straż Łowiecka w Szkole Policji

image Strażnicy pomorskiej Państwowej Straży Łowieckiej zakończyli zajęcia szkoleniowe w słupskiej Szkole Policji. W ramach zajęć przewidziano część wykładową oraz zajęcia sprawnościowe z zakresu samoobrony i sztuk walki.

Na mocy podpisanego przez ówczesnego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Środowiska programu szkolenia dla strażników Państwowej Straży Łowickiej nasza Szkoła Policji w Słupsku zorganizowała szkolenia dla dwóch Strażników Państwowej Straży Łowieckiej w Gdańsku. Szkolenie obejmowało zagadnienia z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, wybranych zagadnień prawa łowieckiego, ustawy o broni i amunicji.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia umiejętnościowe, które jak zwracali na to uwagę sami strażnicy są szczególnie ważne, bowiem oni sami niejednokrotnie w swojej pracy stykają się z agresywnymi osobami. Wśród zajęć praktycznych były zajęcia strzeleckie oraz zajęcia z zakresu samoobrony i użycia pałki wielofunkcyjnej typu Tonfa.

Zadaniem Państwowej Straży Łowieckiej jest kontrola realizacji przepisów ustawy, a w szczególności zaś w zakresie: ochrony zwierzyny; zwalczania kłusownictwa i wszelkiego szkodnictwa łowieckiego; zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa oraz kontroli legalności skupu i obrotu zwierzyną.
Na terenach obwodów łowieckich strażnicy zajmują się ochroną zwierzyny oraz ochroną mienia dzierżawców i zarządców. Strażnicy zwalczają również przestępstwa i wykroczenia w zakresie szkodnictwa łowieckiego i szkodnictwa przyrodniczego, popełnianych w obwodach łowieckich polnych i leśnych.
Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej przy wykonywaniu zadań mają prawo między innymi do noszenia broni palnej bojowej, broni myśliwskiej śrutowej, pałki wielofunkcyjnej i kajdanek. Funkcjonariusze mogą też przeszukiwać osoby, pomieszczenia i inne miejsca w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Karnego.

(27.5.2014)